Gündem Haberleri

  "Davutoğlu'yla sürekli temas halindeyiz"

  AA
  18.01.2012 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Konya'daki Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile geçen 1 yıl içinde belki 7-8 defa ya yüz yüze ya da telefonla görüştüğünü belirterek, “Siyasi istişarelerimiz devam ediyor” dedi.

  Özel uçakla Konya'ya gelen Salihi'yi havaalanında Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve öteki ilgililer karşıladı.

  Salihi ve beraberindeki heyet daha sonra Mevlana Müzesi'ne geçti. Müze'yi gezen Salihi, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'dan bilgi aldı.

  Salihi'ye Mevlana'nın eserlerinden mesnevi ve fihi Mafih hediye edildi.

  Salihi, Müze çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mevlana'yı ziyaret ettiği için hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını söyledi.

  Büyük insanların isminin her zaman kalıcı olduğunu, Mevlana'nın da ölümünün üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen onu sevenlerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Salihi, “Mevlana, İslam ümmeti için büyük makama sahip bir şahsiyettir. Bugün ABD ve Avrupa'da görüyoruz ki; kitapları basılıyor, okunuyor. Bugün her yeri maddiyat kaplamış durumda ve manevi değerlere de biraz ilgi duymaya ihtiyaç duyuyoruz. Eğer maneviyatımızı güçlendirmek istiyorsak Mevlana'ya gelmeniz lazım. Mevlana'nın şiirleri Kur'an-ı Kerim'in canıdır” dedi.

  Salihi, bir gazetecinin Ankara'daki temaslarının içeriğiyle ilgili bir sorusu üzerine, İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin özel ilişkiler olduğunu söyledi.

  Dışişleri bakanları arasında en çok Davutoğlu ile görüştüğünü ifade eden Salihi, şunları kaydetti:

  “Davutoğlu ile geçen 1 yıl içinde belki 7-8 defa ya yüz yüze ya da telefonla görüştüm. Siyasi istişarelerimiz devamlı olarak devam ediyor. Nedeni de şudur; Bölgenin iki büyük halkı, devleti bölgede özel konuma sahiptirler. Bu iki milletin geçmişe dayanan tarihleri var. İlişkileri de her zaman iç içe geçmiştir. Şimdi bölgedeki değişiklikler nedeniyle bizim siyasi istişarelerimizin önemi daha da artmıştır. İnşallah bugün Türkiye üst düzey makamlarıyla görüşmeler yapacağım. Ayrıca karma ekonomi toplantısı düzenlenecek. Bu ekonomi toplantıları çerçevesinde mutabakat zabıtları imzalanacak ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına yardımcı olacaktır. Biz, Türkiye halkına ve devlet adamlarına başarı ve saadet diliyoruz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı