Gündem Haberleri

  Davutoğlu'nu 'Hoş geldiniz Başbakanım' diye karşıladılar

  Muhammet KAÇAR- Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA)
  18.08.2014 - 17:30 | Son Güncelleme:

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu hafta sonu tatilini geçirdiği Şavşat İlçesi’nden geldiği Artvin il merkezinde vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Bazı vatandaşlar Davutoğlu’na, "Sayın Başbakanım hoş geldiniz" diye seslendi. Vatandaşlara gülümseyen Davutoğlu, "Allah'ın takdiri" dedi. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ne çıkmasının ardından Davutoğlu'nun adı Başbakan adayları arasında gösteriliyor.

  Şavşat İlçesi’nden eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Artvin’e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için valilik önünde karşılama töreni düzenlendi. Makam aracında bir süre telefonla görüşen Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, araçtan inerek yöresel kıyafetli kız ve erkek çocuklardan çiçekleri aldı. Telefonla görüştükten sonra araçtan inen Davutoğlu’nu Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile vatandaşlar karşıladı. Çiçek veren çocukları öpen Davutoğlu, daha sonra da vatandaşlarla tokalaştı.

  "HOŞ GELDİNİZİ SAYIN BAŞBAKANIM"

  Bu sırada bazı kişiler Davutoğlu’na, "Sayın Başbakanım hoş geldiniz" diye seslendi. Vatandaşların bu sözleri üzerine gülümseyen Davutoğlu'nun, "Allah'ın takdiri" dediği duyuldu.

  Halk oyunları gösterisi sonrasında folklorcülerle hatıra fotoğrafı çektiren Davutoğlu için alkış tutanlar, "Artvin seninle gurur duyuyor" sloganları attı.  GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

  Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret eden Davutoğlu, hafta sonunu Şavşat İlçesi’nde geçirdiğini anlattı, Meydancık Köyü’nde Gürcistan sınır karakolunda askerlerle görüştüğünü söyledi. Davutoğlu, "Sınırın sıfır noktasında Gürcistan Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmemiz oldu. Dostluk ve komşuluk ilişkilerimizi bir kez daha teyit ettik. Güzel yaylalarda çok güzel anılarımız oldu. Artvinlilere gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

  BU DOĞAL GÜZELLİKLERİ YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

  Artvin’in doğal güzellik anlamında ülkenin en güzel köşelerinden birisi olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Artvin’in doğal güzelliklerinin korunması adına hepimize çok büyük görevler düşüyor. Yaylalarımızın bu güzel esintisinin sürmesi ve bir taraftan da doğa turizmine açılarak dünyaya tanıtılması çerçevesinde bize büyük görevler bekliyor. Herkes hayatında bir kere Artvin’in görmeli, bu güzellikleri temaşa etmeli. Bu doğal güzellikleri yaşatmak hepimizin görevi" diyerek açıklamasını noktaladı. Artvin Valisi Kemal Cirit, Davutoğlu’na ziyaret anısına plaket hediye etti.  ALMAN MAKAMLARDAN İZAHAT BEKLİYORUZ

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi de ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, soru üzerine Almanya’nın Türkiye’yi dinleme iddiaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İddiaları yakından takip ettiklerini ifade eden Davutoğlu, Alman Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdıklarını belirterek şunları söyledi:

  "Alman Büyükelçisinden bu konuda izahat istedik. Akşam saatlerinde Almanya Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yapacağım. Uluslararası alanda ikili ilişkilerde her zaman dikkat edilmesi gereken temel bazı ilkeler vardır. Bu ilkeler, özellikle iki müttefik ülke arasında olduğunda daha da özen gösterilmesi gereken ilkelerdir. Bu iddiaların doğruluğunun söz konusu olması halinde bu kabul edilemez. Hiçbir şekilde mazur görülemez. Mutlaka izahat verilmesi gereken bir durumla karşı karşıyayız. O bakımdan bugün bu izahat Alman Büyükelçi’den istendi. En kısa zamanda bu izahatın tarafımıza verilmesini beklemek bizim en doğal hakkımızdır. Bu konuda da ittifak ilişkimizden gelen ahlaki bir sorumluluktur. Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. Bu iddialar eğer gerçek dışı ise onunla ilgili adımlar atılmalı ve basında yer alan ifadeler açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu iddialarda her hangi bir gerçeklik payı varsa, bu konularda bize en tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır.

  Biraz önce Başbakanımızla, seçilmiş Cumhurbaşkanımızla istişarede bulunduk. Gerekli çalışmalar ve diplomatik girişimlerde bulunuyoruz. Yakından takip ettiğimiz bir konudur. Kesinlikle mazur görülemeyecek ve izahat gerektiren bir durumla karşı karşıyayız."

  VALİLİK ÖNÜNDE AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, saat 18.00’da helikopterle Artvin’den Bayburt’a geldi. Genç Osman Stadyumu’nda Vali Mükerrem Ünlüer, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Mete Memiş ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisini çiçeklerle karşılayan çocukları sevdi. Valilik önünde “Başbakan Davutö sloganlarıyla karşılanan Davutoğlu, Valilik binasının balkonundan vatandaşlara hitap etti. Geç kaldığı için özür dileyen Bakan Davutoğlu şunlrı söyledi:

  “Artvin’de de büyük bir coşku ve muhabbetle vatandaşlarımızla kucaklaştık. Bayburt’u ziyaret etmeyi planlıyorduk ama dış politikadaki bazı acil gelişmeler bizim bu ziyaretimizi erteledi. Geçen partimizin resepsiyonunda il başkanımıza, milletvekilimize söyledim, ‘Bayburt’a bir ziyaret borcumuz var, en kısa zamanda ödeyelim’ dedim ve Rabbime hamdolsun ki bu borcumuzu ödemek imkanı nasip oldu. Bayburt’un gönlümüzde ayrı yeri var. Yiğidimizin harman olduğu yerdir. Anadolumuzun sevdasının, aşkının terennüm ettiği yerdir. Bayburt ayaktaysa Anadolumuzun yaylası, kalesi sağlam ellerde demektir. Bayburt Anadolu’nun hep bir kalesi, bir muhabbet deryası oldu. Bizimle buluşma konusunda bu kadar muhabbetle beklediğiniz için size bir kere daha teşekkür ediyorum.ö

  YÜZDE 80 TEŞEKKÜRÜ

  Bayburt’un ayrı sebeple daha ziyareti fazlasıyla hak ettiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

  “Yüzde 80. Allah razı olsun. Gerçekten Bayburt bu anlamda öylesine işaret fişeği çaktı ki, sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması için en önemli mesajı Bayburtlular verdi. Bayburt’a teşekkür borçluyuz. Öğleyin sayın Cumhurbaşkanımızla Artvin’den görüştüm, ‘Bayburt’a gideceğiz, sizin de selamınızı ileteceğim’ dedim. ‘O güzel diyara selam olsun’ dedi. Muhabbetlerini, selamlarını iletmemi istedi. Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra kendisi de bizzat gelip size teşekkür edecek. Çünkü siz her türlü teşekkürü hak ediyorsunuz. Allah bu diyarları her zaman Ezan-ı Muhammedi ile şereflendirsin. Bu diyarlardaki al bayrağımızı hiçbir zaman en yüce makamlardan indirmesin. Dünyanın her yerine al bayrağı taşırken Bayburt’un güvencini, inancını ve bize inancını da taşıyoruz. Allah şahittir ki, Bayburt bu şekilde ayakta oldukça, bize muhabbetle bağlandıkça hiçbir zorluk karşısında dünyanın hiçbir yerinde ayağımız titremeyecek. Bir an dahi hakkın ve adaletin sözcüsü olma konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Emin olun ki, ister Kırgızistan’da, Özbekistan’da, Kaşgar’da, Urumçi’de kardeşlerimizle soydaşlarımızla kucaklaşırken olsun, ister Gazze’de oradaki mazlum kardeşlerimizle, Somali’de Afrika’da teni farklı ama yüreği Anadolu’yla atan kardeşlerimizle kucaklaşırken olsun, isterse Saraybosna’da Aliya İzzetbegoviç’in mirasını temsil ederken olsun hep arkamızda Bayburt’u, Anadolu’yu hissediyoruz. Anadolu’nun yiğit insanlarının desteğini duasını arkamızda hissediyoruz. Sizin bu desteğiniz varken dünyanın her yerinde başımız diktir. Hiçbir zorluk karşısında boyun eğmedik. Rabbimin huzurunda rükuda eğilen bu baş, Allah’ın izniyle hiçbir başka otorite karşısında eğilmeyecektir. Çünkü Bayburt’un yiğit insanları bizimle. Anadolu’nun aşk ve muhabbet dolu insanları bizimle. Size dünyanın her köşesinden, mazlumlardan selam getirdim. Arakan’ın selamını alın. Onlara sizin adınıza ‘esselamüaleyküm’ dediğimde binlerce kişi sizin selamınızı almıştı. Onlara selamlarını Anadolu’ya ileteceğime söz vermiştim. Allah’ın selamı dünyanın mazlumları üzerine olsun.
  Selçuklu’ya, Osmanlı’ya beşiklik eden bu diyarlarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de, inşallah onurlu bir geleceğe hazırlanıyor. 2023 vizyonumuzda, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu başarısıyla sizlerin desteğiyle emin bir şekilde geleceğe yürüyeceğiz. Allah sizin duasını desteğini bizden eksik etmesin. Daha nice günlerde beraber olacağız inşallah.

  DavutoĞlu ve beraberindekiler daha sonra vatandaşların sevgi gösterileri arasında Belediye binasına geçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı