Gündem Haberleri

  Davutoğlu'ndan ilk randevu

  Turan YILMAZ-Umut ERDEM/ANKARA
  13.07.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Seçimin ardından beklenen koalisyon süreci, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün yapacakları görüşmeyle start alıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Davutoğlu, koalisyon turlarına yarın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çarşamba günü de HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya gelerek devam edecek.

  Liderler görüşme masasında 4 artı 1 formülüne göre yanlarında 4’er isimle yer alacaklar. Bu isimlerin özellikle ikinci tur görüşmelerin ardından ortaya çıkacak pürüzlerin giderilmesi konusunda önemli olacağına dikkat çekiliyor. Davutoğlu kurmaylarıyla birlikte görüşme sürecine ilişkin stratejisini belirlerken, sürecin liderlerin bir araya geldiği görüşmeler dışında da interaktif bir biçimde sürdürülebilir olmasını istedi. Davutoğlu’nun bu ilk tur görüşmelerin ardından perşembe günü kurmaylarıyla toplanıp ilk durum değerlendirmesini yapması bekleniyor. İkinci tur, bayramdan sonra yapılacak. AK Parti’nin sadece CHP ve MHP ile görüşmeyi planladığı bu ikinci turda partiler asıl hamlelerini yaparak, temel konulardaki ortak noktalarıyla ayrıştıkları konuları içeren dosyaları masaya koyacak.


  DOSYALAR HAZIR


  Partiler, ayrıntılarına sonraki turlarda girilmesi öngörülen önceliklerine ilişkin detaylı dosyalarını da şimdiden hazırladılar. AK Parti’nin, iç ve dış politikadan ekonomiye kadar ülkenin önünde acil çözüm bekleyen konulara ilişkin ayrıntıları içeren 24 alt başlık içeren bir hazırlık yaptığı öğrenildi. CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal çizgiye çekilmesinden yolsuzluklarla mücadeleye, demokratikleşmeden dar gelirlilere iyileştirmeye kadar 14 maddelik acil eylem planı hazırladı. MHP ise anayasanın ilk dört maddesinden vazgeçilmemesi, rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele ve çözüm sürecinin sonlandırılmasını içeren 3 maddelik öncelikler listesi açıkladı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı