Gündem Haberleri

  Davutoğlu, Zarif'le görüştü

  AA
  24.09.2013 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'ta İranlı mevkidaşı Cevat Zarif ile görüştü.

  BM Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunan Davutoğlu ve İranlı mevkidaşı Zarif, iki ülke heyetlerinin BM genel merkezinde yapılan toplantısının ardından binadan ayrılarak baş başa East River kıyısında uzun süre hem yürüyüş yaptı hem de iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konuları ele aldı.

  Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, iki bakan arasındaki görüşmede ağırlıklı olarak Suriye'deki durum ele alınırken, İran'ın nükleer programına ilişkin P5+1 toplantıları ve Irak'taki durum da görüşüldü.

  İki bakanın Türkiye-İran ilişkilerinin önemine değinerek, bölgenin içinde bulunduğu kritik dönemde Türkiye ile İran arasındaki işbirliği ve eşgüdümün gelişmesinin barış ve istikrar çabalarına büyük yarar sağlayacağını vurguladığı bildirildi.

  Özellikle seçimlerin ardından tüm uluslararası topluma yönelik daha ılımlı mesajlar vermeye başlayan İran'da Zarif'in Dışişleri Bakanı olmasının ardından ilk kez bir araya gelen iki bakanın görüşmesinde Suriye'de devam eden iç savaş, Irak'taki son durum, bölgesel konular, 26 Eylül Perşembe günü toplanması beklenen P5+1 ile İran arasındaki konular gündeme geldi.

  Bakan Davutoğlu, İranlı mevkidaşını daha kapsamlı görüşmelerde bulunmak ve başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda daha etkin işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere Türkiye'ye davet etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı