GeriGündem Davutoğlu yarın Paris'te Fabius ile görüşecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu yarın Paris'te Fabius ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yarın Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüşecek.

Paris'te gerçekleşecek görüşmede ikili ilişkiler ve Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü tam üyelik müzakereleri ayrıntılı bir şekilde gündeme gelecek. Görüşmede, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu barış süreci, İran ve diğer bölgesel sıcak gelişmelerin de masaya yatırılması bekleniyor.

Bakan Davutoğlu ayrıca, yarın Fransa Dış Politika Enstitüsü'nde akşam saatlerinde "Değişen Uluslararası ve Bölgesel Konjonktürde Türk-Fransız ilişkileri" konulu bir konferans verecek.

Cuma günü de Fransa'nın evsahipliğinde düzenlenecek, "Suriye Halkının Dostları Toplantısı"na katılacak.

Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayılmasını öngören yasa, ikili ilişkilerin son dönemde oldukça gerginleşmesine yol açmıştı.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin ardından liderlerin verdiği karşılıklı sıcak mesajlarla birlikte ikili ilişkilerde normalleşme süreci başlamıştı.

Fransa'nın, Sosyalist Parti iktidarı döneminde, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinde bir önceki iktidarın beş müzakere faslında koyduğu engelleri kaldırabileceği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle