GeriGündem Davutoğlu ve Jandrokoviç'ten ortak basın toplantısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu ve Jandrokoviç'ten ortak basın toplantısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin Hırvatistan'ı hem Balkanlar hem de Avrupa'da istikrarın en önemli unsuru olan bir ülke olarak gördüğünü" belirtti.

Davutoğlu, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokoviç ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Jandrokoviç ile ikili ilişkileri ele aldıklarını belirterek, yılda en az bir kez karşılıklı ziyaret kararını uyguladıklarını kaydetti.

İki ülkenin işbirliği alanlarının üçe ayrıldığını ve bunların ikili ilişkiler, bölgesel ilişkiler ile AB ve uluslararası ilişkiler olduğunu anlatan Davutoğlu, ikili ilişkiler açısından siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda tam bir işbirliği içinde olunduğunu kaydetti.

"Türkiye, Hırvatistan'ı hem Balkanlar hem de Avrupa'da istikrarın en önemli unsuru olan bir ülke olarak görmektedir" diyen Davutoğlu, sınır paylaşmamakla birlikte Hırvatistan'ı komşu ülke olarak değerlendirdiklerini bildirdi. Davutoğlu, siyasi ilişkilerin mükemmel olduğunu söyleyerek, önümüzdeki dönemde yapılacak olan Hırvatistan Cumhurbaşkanının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karşılıklı ziyaretlerini ele aldıklarını belirtti.

İki ülke ekonomik ilişkilerinde 400 milyon dolarlık ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyleyen Davutoğlu, ayrıca Türk işadamlarını Hırvatistan'da daha çok yatırım yapmaya teşvik edeceklerini, Türk-Hırvat İş Konseyinin de en kısa zamanda toplanacağını belirtti.

Kültürel açıdan da, karşılıklı arşivlerin açılması ve bilim adamlarının istifadesine sunulması konusunda 2007 yılında bir anlaşma yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, bu anlaşmanın çok iyi işlediğini, bundan sonra da arşivlerin özellikle de Dubrovnik'teki arşivin karşılıklı araştırmalara açık olacağını kaydetti.
Davutoğlu, karşılıklı olarak sergilerin teşvik edileceğini söyleyerek, böylelikle Türk ve Hırvatların dost iki ülke olarak birbirlerini daha yakından tanıma imkanı bulacaklarını, turizm alanındaki işbirliğini de artıracaklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, üniversitelerde de karşılıklı olarak Türkoloji ve Hırvatça bölümlerinin açılması konusunu ele aldıklarını, Zagreb Üniversitesi'ndeki Türkoloji bölümünün geliştirileceğini, Edirne'deki üniversitede Hırvat Dili bölümü bulunduğunu, bir tane de Ankara veya İstanbul'da bölüm açılmasına karar verdiklerini kaydetti.

Bakan Davutoğlu, AB konusunda da görüş alış verişinde bulunduklarını ifade ederek, bu çerçevede müzakere süreci yürüten iki ülke olarak Türkiye ile Hırvatistan'ın bundan sonra da istişarelere devam edeceklerini bildirdi. Davutoğlu, Balkanlarla ilgili olarak sabah geniş açıklamalar yaptıklarını anımsatarak, Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Hido İşçeviç'in görev süresinin uzatılması konusunda Hırvat tarafının bir isteği olduğunu, kendilerinin de bunu prensip olarak benimsediklerini belirtti.

Davutoğlu, "Başta NATO olmak üzere uluslararası örgütlerde işbirliğimiz sürecek bu konularda birlikte çalışmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

KONUK BAKAN JANDROKOVİÇ

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Jandrokoviç de açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerde sorun olmadığını, ilişkilerin dostane olduğunu belirterek, ilişkilerin pekiştirilmesi konusunda tarafların istekli olduğunu ifade etti.

Karşılıklı ziyaretlerin iyi bir düzeyde devam ettiğini kaydeden Jandrokoviç, önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde ziyaretler olacağını bildirdi. Dışişleri Bakanlıkları arasındaki ilişkilerin de fevkalade olduğunu söyleyen Jandrokoviç, Hırvatistan'da Temmuzda yapılacak olan zirvede Türkiye'den yüksek katılım olmasını beklediklerini ifade etti.

İki ülke parlamentoları ve savunma bakanlıkları arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu belirten Jandrokoviç, Bosna-Hersek konusunda sergilenen ortak yaklaşımdan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Ekonomik ilişkiler çerçevesinde Karma Ekonomik Komisyonun en kısa sürede toplanması konusunda mutabakata varıldığını belirten Jandrokoviç, bunun ilişkilere ivme katacağını umduğunu kaydetti. Jandrokoviç, ticaret hacminin 1 milyara yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'deki girişimci ve yatırımcıları Hırvatistan'a davet eden Jandrokoviç, "Hırvatistan bu konuda iyi niyetli ve açık" diye konuştu.
Görüşmelerde enerji alanında işbirliğini ele aldıklarını belirten Jandrokoviç, kültürel alanda da karşılıklı arşivlerin açılması konusunda işbirliğinin iyi gittiğini kaydetti. Jandrokoviç, karşılıklı sergilerin açılması ile Türkoloji ve Hırvat dili bölümlerinin açılması konusunun hızlandırılması için mutabık kaldıklarını belirtti.
Güneydoğu Avrupa bölgesindeki gelişmelere de değinen Jandrokoviç, bundan sonraki görüşmelerinde bölgede istikrar ve barışa nasıl katkıda bulunacakları konusunu ele alacaklarını kaydetti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle