Gündem Haberleri

  Davutoğlu soruları yanıtladı

  A.A
  17.11.2009 - 23:58 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Dışişleri Bakanlığının bütçesi kabul edildi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerini sadece güvenlik ekseninde ilişki olmaktan çıkarmayı, ekonomi boyutunu takviye edecek şekilde bu ilişkilere yeni bir perspektif kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

  TBMM Plan Bütçe Komisyonda Bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda takip ettiği dış politikanın, açık ve net olduğunu söyledi.

  Kıbrıs'ı, Türkiye'nin stratejik çıkarları, Doğu Akdeniz politikası ve Kıbrıs üzerinde yaşayan soydaşların hakları açısından en önemli stratejik meselelerden biri olarak gördüklerini ifade eden Davutoğlu, bu konuda tavizkar bir tutumun söz konusu olamayacağını vurguladı.

  ABD ve model ortaklık konusuna değinen Davutoğlu, Türk Amerikan ilişkilerinin soğuk savaş döneminde, NATO bağlamında iki kutuplu dünyanın realiteleriyle şekillenen, kurumsallaşmış ilişkiler olduğunu dile getirdi.

  Soğuk savaş sonrasında bu ilişkilerin değişik konjöktürel etkilerle farklı seyir takip ettiğini kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:
  “Ancak, Türkiye-Amerikan ilişkileri, en önemli dış politikalardan biridir. Bizim yapmak istediğimiz, Türk-Amerikan ilişkilerini sadece güvenlik ekseninde ilişki olmaktan çıkarmak. Yani sadece askeri ilişkilere bağlı ilişki olmaktan çıkarmak, ekonomi boyutunu takviye edecek şekilde bu ilişkilere yeni bir perspektif kazandırmak. Başkası bu tanımı yapsın diye bekleyemeyiz. Biz iki ülke olarak bunları konuşacağız. Bizim Amerika ile ortak çok alanımız var.
  Küresel bir güçle, gittikçe yükselen profili olan ve bölgesel güç olmaktan çıkarak bir çok bölgede aynı anda güç uygulayabilen ülke konumuna gelen Türkiye arasında tabii ki ciddi bir iş birliği olacak.

  Bunu biz Rusya ile de yapıyoruz. Her bir ülke ile biz ilişkilerimizi yeniden tanımlaya çalışıyoruz. Bütün ilişkilerimizi belli eksene, doğru zemine oturtacağız. Ama hiçbir zaman Türkiye bu tanımlamada edilgen bir durumda olmayacak. Kimse bize herhangi bir tanımı veremez.”

  NÜKLEER TEKNOLOJİ

  Türkiye'nin nükleer program konusunda ilkeli bir politikası olduğunu belirten Davutoğlu, “Nükleer teknoloji elde etmek her ülkenin doğal hakkıdır. Buna sınırlama getirilemez. Kimse bunun tekelini eline alamaz. Ancak Türkiye, nükleer silahlara dünyanın neresinde olursa olsun karşıdır. Bölgemizde de nükleer silah istemiyoruz” dedi.

  Davutoğlu, bu konuda herhangi bir ülkeyle herhangi bir problem varsa, bunun çözüm yolunun yalnızca diplomasi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  “Çözüm, askeri tehdit ya da başka yaptırımlar değildir. Bu, bizim ulusal çıkarlarımızı da etkiler. Biz bölgemizde askeri tansiyon istemiyoruz. NATO'da da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde de İran'da da İsrail'de de dünyanın neresine gidersek gidelim bunu söyleriz. Bu bölgenin geleceğinden biz sorumluyuz. Bizim, çocuklarımızı, torunlarımızı ilgilendiriyor. Hala, nükleer kaza sebebiyle bile Samsun ve civarında daha çok kanser vakasına rastlanıyorsa, biz torunlarımızı düşünmek zorundayız. Bunun için de gerekli tedbirleri almak durumundayız.”

  IRAK'LA İLİŞKİLER

  Davutoğlu, Irak savaşının ilk gününden bugüne kadar belli ilkeleri dile getirdiklerini ve tavizsiz şekilde uyguladıklarını söyledi.

  Bu ilkelerin başında Irak'ın toprak bütünlüğünün geldiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
  “Irak'taki bütün etnik grupların, dini grupların, barış içinde yaşamasına önem veriyoruz. Çünkü bütün bunlar bizim akrabalarımızdır. Bu insanların hepsi, benim dedemle sizin dedelerimizle birlikte İngilizlere karşı savaşmışlardır. Bu insanların hepsi Basra'da da bizim yanımızda oldular. Aramıza sınırları biz koymadık. Bu, sınırları değiştirelim anlamına gelmiyor. Biz bu sınırları, AB'de olduğu gibi anlamsız hale getirmeliyiz. Akrabaları akrabalarla, kardeşleri kardeşlerle buluşturmalıyız. Bunun için Suriye ile vizeyi kaldırdık.
  Basra'ya gittiğimde Sayın Maliki'ye telefon açtım. 'Ülkenize geldim. Misafirinizim ve şu şehirlerinize gideceğim” dedim. 'Bütün Irak toprakları sizin topraklarınızdır. İstediğiniz şekilde gidebilirsiniz' dedi. Irak'ta bu seyahati yapacak tek ülke Türkiye'dir, Türk Dışişleri Bakanıdır. Çünkü bizim Irak'a dönük ne kadar samimi politika takip ettiğimizi en iyi Irak Merkezi Hükümeti bilir.”

  Türkiye'nin G-20'deki rolü ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Davutoğlu, ABD'nin küresel güç olduğunu, ancak bun rağmen bu ülkede 30 milyon evsiz olduğunu söyledi.

  Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Bir ülkenin herhangi bir uluslararası zeminde barıştan bahsetmesi için ülkesinin içindeki her türlü asayiş problemini çözmesi mi gerekir? Ya da herhangi bir yerde adaletten bahsetmesi için kendi içinde bütün gelir dağılımı problemlerini çözmesi mi beklenir? Cenneti yeryüzüne indiremeyiz. Bizim meselemiz, bunları minimize edecek tedbirleri almaktır.”
  Plan Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2010 yılı bütçesi, yapılan oylama sonucu kabul edildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı