Gündem Haberleri

  Davutoğlu,New York'ta terörle mücadele toplantısına katıldı

  Nafiz ALBAYRAK/ NEW YORK, (DHA)
  27.09.2013 - 20:53 | Son Güncelleme:

  BİRLEŞMİŞ Milletler 68. Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin eşbaşkanlığını yaptığı Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) toplantısına katıldı.

  Toplantının başında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptıkları konuşmalarda terörizmle mücadelenin önemine ve gerekliliğine vurgu yaptılar. Bakan Davutoğlu, son dönemde Pakistan ve Irak’takilerin yanısıra Kenya’da gerçekleşen terörist saldırıyı da kınayarak Kenya’daki saldırıda yaşamını yitiren Türk vatandaşı Elif Yavuz için başsağlığı dileklerini dile getirdi.

  TMKF’nin terörizmle mücadelede önemli bir boşluğu doldurduğunu ve özellikle teröre zemin oluşturan aşırı akımlarla mücadele bakımından önemli çalışmalar yapılmasına olanak sağladığını dile getiren bakanlar, insanlığa karşı bir suç teşkil eden terörizmin sürekli olarak bir evrim geçirdiğini ve bu itibarla terörle mücadelenin de aynı şekilde ihtiyaçlara göre sürekli olarak gözden geçirilmesi ve etkinliğinin korunması gerektiğini belirttiler. Waldorf Astoria Otel’de bir araya gelen bakanlar bu çerçevede, TMKF’nin terörle mücadele uzmanları arasında etkin bir eşgüdüm ve işbirliği mekanizması yarattığını ve bundan azami ölçüde yararlanılması gerektiğini vurguladılar.

  Toplantıda daha sonra yıl içinde uzmanlar tarafından nihai hale getirilen aşağıdaki üç ayrı belge kabul edildi:-Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadeleye Çok Sektörlü Yaklaşım Konusunda İyi Uygulamalara Dair Ankara Mutabakatı,

  -Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Araçları olarak Toplumun Sürece Dahil Edilmesi ve Toplum Eksenli Korumacılığa Dair İyi Uygulamalar Belgesi,

  -Terör Mağdurlarına Saldırının Hemen Sonrasında ve Ceza Kovuşturması Sırasında Yardım Sağlanması Konusunda İyi Uygulamalara Dair Madrid Mutabakatı.

  Toplantıda ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ’Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadele Küresel Fonu’ hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki kısa vadede hayata geçirilmesi öngörülen fonun kuruluş amacı şiddete varan aşırıcılıkla mücadele eden yerel projelere kaynak sağlamak. Türkiye olarak biz de bir çok ülkeyle birlikte fon fikrine ilke olarak destek veriyoruz ve bu husus Bakan Davutoğlu tarafından yaptığı konuşmada dile getirildi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu New York’taki çalışmaları kapsamında, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile birlikte En Az Gelişmiş Ülkelerle (EAGÜ) konulu etkinliğe eşbaşkanlık yaptı. Bakan Davutoğlu, açış konuşmasında, Türkiye’nin 2011 yılında İstanbul’da yapılan EAGÜ Zirvesi’nde kabul edilen İstanbul Eylem Planı’na bağlı olduğunu ve bu yönde EAGÜ’lerle birlikte yoğun çaba harcandığını söyledi. Bu kapsamda 2012 yılı içinde EAGÜ’lere 260 milyon dolar yardım sağlandığını anlatan Bakan Davutoğlu, buna Somali için Türk halkı tarafından yapılan 300 milyon dolarlık gönüllü katkının dahil olmadığını, EAGÜ’lerdeki Türk yatırımlarının toplam değerinin 2 milyar dolara ulaştığını belirtti. Bu rakamı 2020 yılında 10 milyar dolara çıkarmanın hedeflendiğini anlatan Bakan Davutoğlu, böylece 2020 yılında bir çok EAGÜ’nün gelişen ülke statüsünü kazanma yönünde de yardımcı olunacağını dile getirdi. Davutoğlu ayrıca 2015 yılı içinde İstanbul Eylem Planı yarı dönem değerlendirme toplantısına Türkiye’de ev sahipliği yapacağını belirtti. Toplantının ikinci bölümüne Türkiye adına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz eşbaşkanlık yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı