Gündem Haberleri

  Davutoğlu KİK'de istikrar vurgusu yaptı

  AA
  28.01.2012 - 13:39 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin önündeki meydan okumaların çok büyük olduğunu belirterek “Ancak bizim potansiyelimiz de büyük. Körfez İşbirliği Konseyi ve Türkiye, birlikte çok büyük bir potansiyeli, bölgenin huzuru, istikrarı ve barışı için sunmaya hazırdır” dedi.

  “Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Düzey Stratejik Diyalog 4. Dışişleri Bakanları Toplantısı”nın açılışında konuşan Davutoğlu, toplantı nedeniyle meslektaşlarını İstanbul'da yeniden ağırlamaktan büyük onur duyduğunu ifade ederek, “İstanbul, tüm meslektaşlarımızın kendi evleridir, şehirleridir ve hep ebediyen dostluğumuzun merkezi olarak anılacaktır” dedi.

  Türkiye-KİK Yüksek Düzey Stratejik Diyalog mekanizmasının bundan 4 yıl önce atılan tarihi bir adımla başladığını, gittikçe geliştiğini ve kurumsallaştığını dile getiren Davutoğlu, bunun, her yıl yaptıkları toplantılarla hem Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki işbirliğinin derinleşmesine vesile olduğunu, hem de bölgede barışa ve istikrara katkılar sağladığını anlattı.

  Davutoğlu, 2008'de Cidde, 2009'da İstanbul'da ve önceki yıl Kuveyt'te bir araya geldiklerini hatırlatarak, bu yıl da tekrar İstanbul'da bir arada olduklarını kaydetti.

  BÖLGEDEKİ GELİŞMELER

  Bu 4 yıl içinde dünyada ve bölgede büyük gelişmeler yaşandığını hatırlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Bir taraftan dünyada büyük ekonomik krizle karşı karşıya kaldık. Bölgemizi etkileyen, Türkiye'yi ve Körfez İşbirliği Konseyi üyelerini de derinden etkileyen bir ekonomik krizle, küresel ekonomik krizle hala ciddi şekilde mücadele ediyoruz. Bu ekonomik krizin etkilerinin bölgemize olumsuz yönde olmaması için çaba sarf ediyoruz. Avrupa'da bu sene bu ekonomik krizin etkileri derinden hissedildi. Diğer yandan son bir yıl içinde bölgemizde büyük bir toplumsal dönüşüm süreci yaşanıyor. Bu süreçte çok çarpıcı bir örnek olarak zikretmek istiyorum ki; Türkiye'nin de Körfez İşbirliği Konseyi havzasında ekonomik krize rağmen istikrar içinde büyümesi ve gelişmesi devam ediyor ve istikrarı devam ediyor.”

  Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyinin 4 yıl önce attığı adımın bu iki önemli gelişme ile birlikte zamanlama itibariyle ne kadar doğru bir adım olduğunun bir kez daha teyit edildiğini kaydeden Davutoğlu, bu 4 yıl içinde birlikte yaptıkları çalışmalar dolayısıyla yakın işbirliğini gördüğü tüm dışişleri bakanları ve ekiplerine teşekkür etti.

  İŞBİRLİĞİNDEKİ ARTIŞ

  Davutoğlu, şunları kaydetti:

  “Son toplantıdan bu yana, yani Kuveyt'teki buluşmamızdan bu yana ekonomik ve siyasal alanda çok büyük yeni gelişmelerle, derin etkilerde bulunan yeni gelişmelerle karşı karşıya kaldık. O zaman 2010 yılı Ekim ayında 2011-2012 ortak eylem planını ilan etmiştik. Bu ortak eylem planının bugün başarıyla gerçekleşmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu eylem planı ile ilişkilerimiz derinleşmiş, çeşitlenmiş, bölgesel ve küresel anlamda karşı karşıya kaldığımız meydan okumalara karşı Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki işbirliği alanları güçlendirilmiştir.

  Bu çerçevede birçok alt komitenin faaliyet geçirildiğini belirten Davutoğlu şöyle devam etti:

  “Ticaret, yatırımlar, tarım ve gıda güvenliği, ulaştırma, iletişim, enerji, sağlık, turizm, çevre, kültür ve eğitim alanlarında işbirliğimiz derinleştirilmiştir. Çarpıcı misal olması bakımından burada ticaret rakamlarımıza bir atıfta bulunmak istiyorum. 2010 yılında 9 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirmiştik. Geçtiğimiz yılın 11 ayında bu yüzde 36 oranında arttı, 11 milyar dolara yaklaştık. Ümit ederiz ki bu rakam 12 milyar doları bulacaktır. Yüzde 36'lık ticaret artışı bizim 2011-2012 eylem planıyla ilgili olarak attığımız adımların nasıl olumlu tesirler vermiş olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasındaki ikili ilişkilerin bu derece derinleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, bunun sadece ikili bağlamda değil, bölgedeki ekonomik işbirliğinin genişletilmesi bağlamında da çok önemli katkıları olacağını söyledi.

  Bütün Ortadoğu bölgesinin, Türkiye ve Körfez İşbirliği Konseyi olarak içinde bulundukları bu zengin bölgenin bir barış, refah ve istikrar havzası haline dönüşmesi için birlikte çalışmaya kararlı olduklarını, bu yönde atılacak adımları birlikte koordine edeceklerini vurgulayan Davutoğlu, toplantıya katılan bakan arkadaşlarıyla bu çerçevede görüşmeler yaptıklarını anlattı.

  Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Yüksek Düzey Stratejik Diyalog mekanizmasının 4 yıl önce kurulduğunu, kısa sürede çok büyük bir boşluğu doldurduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

  “Eminim önümüzdeki dönemde gerek küresel ekonomik krize, gerekse bölgemizde yaşanan siyasal krize ve bu ekonomik, politik değişime pozitif yönde büyük katkılar yapacaktır. Önümüzdeki meydan okumalar çok büyük. Ancak bizim potansiyelimiz de büyük. Körfez İşbirliği Konseyi ve Türkiye, birlikte çok büyük bir potansiyeli, bölgenin huzuru, istikrarı ve barışı için sunmaya hazırdır. Bu toplantımızın tarihi bir dönemeç noktasında başarılı olmasını diliyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı