GeriGündem Davutoğlu, Kerry'ye düşürülen helikoptere ilişkin bilgi verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu, Kerry'ye düşürülen helikoptere ilişkin bilgi verdi

Davutoğlu, Kerry'ye düşürülen helikoptere ilişkin bilgi verdi
refid:24739074 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşerek Türkiye sınırını ihlal eden Suriye helikopterinin düşürülmesi konusunda Kerry’ye bilgi verdi. Davutoğlu ve Kerry, BM uzmanlarının hazırladığı kimyasal silah saldırısı raporunun ardından yaptıkları görüşmede, “Saldırıyı rejimin yaptığı konusunda kuşku bulunmadığı” konusunda mutabakata vardı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu ve Kerry telefonda görüştü. Görüşmenin gündemini Suriye’de yaşanan gelişmeler oluşturdu.

Edinilen bilgiye göre Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen Suriye helikopterine ilişkin Kerry’ye bilgi verdi. İki bakan görüşmede, BM uzmanlarının Suriye’deki kimyasal silah saldırısına ilişkin raporunu da değerlendirdi. İki bakan, “Raporun, Türkiye ve ABD’nin daha önce kamuoyuyla paylaştığı bulguları doğruladığını ve saldırının rejim tarafından gerçekleştirildiği hususunda kuşku bulunmadığı” konusunda mutabakata vardı. Görüşmede Kerry, Davutoğlu’na Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulması öngörülen karar tasarısı hakkında da kapsamlı bilgi verdi.

Görüşmede Davutoğlu, Washington’da bir donanma üssüne yapılan silahlı saldırıyı kınadı, saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle