Gündem Haberleri

  Davutoğlu, ‘Eşek Adası ihtilaflı’ demiş

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği “Didim açıklarında Bulamaç (Farmakonisi) ve Eşek adaları (Agathonisi) 2004 yılında Yunanlılar tarafından işgal edildi” sözleriyle gündeme gelen sözkonusu adaların WikiLeaks belgelerinde de geçtiği ortaya çıktı.

  Wikileaks arşivlerini yayınlayan ve haberinde “Davutoğlu Agathonisi’yi gri renge (yani ihtilaflı) boyadı” başlığını kullanan Ta Nea gazetesine göre, 2009 Haziran’ında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ankara ve Atina’daki elçilerine, Ege’de itidalin sağlanması için taraflar nezdinde girişimde bulunulması talimatını verdi.  Bunun üzerine Ankara’daki ABD Büyükelçisi Jeffrey, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Jeffrey, Washington’a çektiği kriptoda, Türk savaş uçaklarının Bulamaç ve Eşekadası üzerindeki alçak uçuşları konusu açıldığında Davutoğlu’nun tutumu hakkında “Tepki gösterdi. Bu kayalıkların aidiyetinin Kardak gibi ihtilaflı olduğunu söyledi” dedi.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Druças, Wikileaks’deki belgeler hakkında “Bulamaç ve Eşekadası ya da Yunanistan’ın başka bir yeri ile ilgili herhangi bir şüpheyi kabul etmiyoruz. Tek bir karış Yunan toprağı için bile hiçbir şüphe yoktur. Ege’nin karşı yakasındaki dostlarımız bunu iyice akıllarına koysunlar” dedi.

  YUNAN ASKERİ DP'LİLERE İZİN VERMEDİ

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı