Gündem Haberleri

  Başbakan Ahmet Davutoğlu: Bu kadar yüzsüzlük olur

  Hürriyet Haber
  24.10.2015 - 00:12 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu canlı yayında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu 'beyaz Toros' tartışması için 'Bu beyaz Toros tartışmaları etrafında, bir kaşık suda fırtına kopar; bu kadar yüzsüzlük olur. O toz hikayesi nereden? Bu PKK ile derin yapılar arasındaki o ilişkiden geliyor. 90'lı yıllara dönmek isteyen PKK'dır.' diye konuştu. '5. parti' polemiğiyle ilgili de konuşan Davutoğlu, 'Bahçeli bizim çıkaracağımız milletvekilleri üzerinden 5. parti hesabı yapıyor. Bir 5'inci parti çıkarsa MHP'nin içinden çıkar.' dedi.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Show TV ve Habertük ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

  Gençler için önemli katkılarda bulunacağız. Destekler veriyoruz. İş ve aş olunca da eş kalıyor geriye. İnsandan kopanlar bu eş çağrısını yanlış yere çekmişler. 

  BEYAZ TOROS TARTIŞMALARI

  Biz bir tek toz biliriz o da memleketimizin tozu toprağıdır. Sayın Bahçeli'nin tozla ilgisi nedir onu da bilemeyiz. Biz faili meçhulleri bitirdi. Bizim Van'da söylediğimiz çok açık. Bu beyaz Toros tartışmaları etrafında, bir kaşık suda fırtına kopar; bu kadar yüzsüzlük olur. O toz hikayesi nereden? Bu PKK ile derin yapılar arasındaki o ilişkiden geliyor. 90'lı yıllara dönmek isteyen PKK'dır.

  Başbakan Ahmet Davutoğlundan beyaz toros çıkışıBaşbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'beyaz toros' çıkışı

  Başbakan Ahmet Davutoğlu: Bu kadar yüzsüzlük olur

  BAHÇELİ'NİN CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMASI 

  Sayın Bahçeli, "hayır" diye diye üzerinde oluşan algıyı üstünden atmak istiyor. Sayın cumhurbaşkanımızın herbirimizde olduğu gibi bende de ayrı bir yeri vardır. Kimse de üstümüzden atmak veya vesayet gibi bir şey söyleyemez. Cumhurbaşkanı'nın her her AK Partilinin gönlünde yeri ayrıdır. Cumhurbaşkanı siyasi tartışmaların üzerindedir. Sayın Bahçeli kendi partisine baksın.

  5. PARTİ POLEMİĞİ

  Bu sefer tek başımıza iktidar olacağımızı düşünüyorum. Sayın Bahçeli partisinin bölünme ihtimallerinden kaçıyor. Bahçeli bizim çıkaracağımız milletvekilleri üzerinden 5. parti hesabı yapıyor. Bir 5'inci parti çıkarsa MHP'nin içinden çıkar. Böyle bir şey olamaz. Herkes parti kurar, 5'inci değil 55'inci kurar. Ama AK Parti içinden böyle bir spekülasyona müsaade etmeyiz. 3'ncü seçim de olmaz. Dediğim gibi tek başımıza iktidar olacağımızı düşünüyorum. 

  Bahçeli, beşinci parti dedi, siyaset kulisleri hareketlendiBahçeli, 'beşinci parti' dedi, siyaset kulisleri hareketlendi

  "CUMHURBAŞKANI VESAYETİ" ELEŞTİRİLERİ 

  Eleştiri varsa demek ki demokrasi vardır. Bir ülkede Başabakan bu kadar eleştiriliyorsa demokrasi vardır. AK Parti kurulurken sayın Cumhurbaşkanı'mızın kullandığı bir söz vardı "Biz lider oligarşisine karşı ortak aklı harekete geçireceğiz" demişti. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın olağan üstü kongremizde de "ben emanetçi bir başbakan istiyorum" demişti. Cumhurbaşkanı özgün düşüncelere sahip olduğumu bilir. Bu işe girmişsem beni tanıyanlar iyi bilir ki çıktığım yoldan geri dönmem. 

  DEMİRTAŞ'IN "KOLAY LOKMA" SÖYLEMİ

  Onun için o yüzde 13 alıyor, biz yüzde 41 alırız. Demirtaş sohbet sınavından bile geçemez. Ben onu biliyorum, onun arkasından senaryo yazanları biliyorum. Gitsin başka mahallede oynasın. 

  DIŞ POLİTİKA

  Tarihi nehre benzetirsek biz içinde akıyoruz. 21 yükselen ülkesi Türkiye olacak. Türk halkı 2001'in borç dilenen ülkeyle mi karşı karşıya yoksa G20 dönem başkanı olan bir ülkeyle mi? Geldiğimizde 15 yıl içinde bu tez kendini ispat etti. Ben haddimi bilirim, tarihi ben şekillendirmiyorum. Önemli olan tarihin akışını doğru anlamak. 

  "DEAŞ DÜŞMANIMIZDIR"

  Eleştirilere kızmıyorum, soğukkanlı karşılıyorum. Ben "yaramaz çocuklar" demedim aynı şeyi söylüyorum DEAŞ kötü bu ortamı kullandı. Aynı şeyi PKK için söylüyorum. PKK ne kadar nankör, hain ise DEAŞ da öyledir. Bir birimizin ne dediğini anlamaya çalışmazsak siyaset yapamayız.  Yüzlerce kez söyledim, tekzrar söylüyorum, kulakxları duymuyor ama: DEAŞ Türkiye için tehdittir, İslam için tehdittir, bizim düşmanımızdır. Benden böyle bir şey çıkar mı? İnsanı isyan ettirecekler.

  'FUAT AVNİ DENİLEN ŞEY...'

  Terör örgütleri hayatın normal seyrini değiştirmeye çalışırlar. Şanlıurfa'da bir miting yaptık Paralel yapıya ait olduğu bilinen Fuat Avni denilen şey "mitingde bomba patlayacak" dedi. Kayseri mitingi için de söyledi aynı hesap. PKK, DEAŞ, Paralel yapı tedirginlik doğurmak istiyor.

  SEÇİM MİTİNGLERİ

  Onzların iktidar olmak gibi bir kaygıları yok. Tek parti olmak veya olmamak arasında bir çizgideyiz. bu durumun farkındayız. Nihayet benim yüzde 44 ile 45 almam arasında çok fark var. Onlar için yok. Son ana kadar meydanlarada olacağım, halkla buluşacağım.

  GÖRÜŞMELERDE KONUŞULANLAR

  İlk günden beri söyledim, çıkın açıklayın. Ağzımdan çıkan her sözden pişman değilim. Bir de devlet sırrıysa nasıl açıklarsınız. Ben koalisyon görüşmeleri yaptığımız zaman sayın Kılıçdaroğlu'na güveniyordum. Şimdi ben Kılıçdaroğlu'yla rahatça konuşabilir miyim? Çıksın açıklasın, Bahçeli de açıklasın. O üzülür, ben üzülmem. Eğer yanlarında bir dinleme kayıtları varsa çıkıp onu da dinletsinler. Birbirimize güvenemeyecek durumdayız. Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye söylüyorum eğer bir gün bana bir sır verirlerse, karşımda ayna varken kendime dahi söylemem.

  OSLO İDDİASI

  Safsata, yok öyle bir şey. Biz Oslo'da görüşmedik demiyoruz. Fakat anlatıldığı şekilde bir görüşme yok. Ama böyle bir anlaşama yok. Diğer görüşmelerde, çözüm sürecinde vardı. O da silahların bırakılması.

  AK PARTİ HATA YAPTI MI?

  Siyasette hatalar da yapılır. İnsanoğlu hata da yapar, bunları tartışabiliriz. Ama AK Parti ilkesel bir hata yapmadı. Bakın gecemiz bir, gündüzümüz bir halktan oy istiyoruz. Bizim arkamızda silahlı bir gücümüz yok. Pensilvanya gibi bir gücümüz de yok. Bunlar ise devletin meşru gücü varken, paralel yoları tercih ettiler. Bunları yapmadan önce bi sorun yoktu. Kendi güç odaklarını kurmaya çalıştılar. "Hesabı biz vereceğiz, polistikaları onlar belirleyecek" böyle bir şeye müsaade edemeyiz. Dini cemaatse dini cemaatliğini bilecek. Hayır işiyse hayır işi, eğitimse eğitim. Yargıyı belirleyeceğim, KPSS sorularını çalıp bürokrasiyi belirleyeceğim diyene, yetkiyi nereden alıyorsun diye sorduk. Ya PKK olacak ya Türk Silahlı Kuvvetleri. Silahları bırakacaklar, 2 tane silahlı yapı olmaz. 

  ANKARA SALDIRISI

  Bu konuda savcının verdiği bilgi dışında benim bir şey söylemem doğru değil.

  SEÇMEN NEDEN "AK PARTİ" DESİN? 

  13 yıllık bir güçlü hikayesi var arkamızda. Vizyon sunan tek parti biziz. Biz tek parti iddiasıyla buradayız. Vaatlerimiz var. CHP istediği kadar vaat versin.  Tek başımıza iktidara gelirsek, vaatlerimizi gerçekleştiririz. 

  "ESAD'LI GEÇİŞ" 

  Varil bombaları kullanmaya başladığından beri, Esad'la bir çözümün olamayacağı gördük.  Esad'ın ülkesine barış getirmesi imkansızdır. Halep'i, Şam'ı biz mi bombaladık? 

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı