Gündem Haberleri

  Davutoğlu Ankara'da Celili ile görüştü

  AA
  17.09.2012 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın nükleer Başmüzakerecisi ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile Ankara'da bir araya geldi.

  Görüşmede, geçen hafta Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar çerçevesinde İran'ın nükleer programının ele alındığı bildirildi.

  Davutoğlu, Celili ile Dışişleri Bakanlığı konutunda bir araya geldi.

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşmede geçen hafta Viyana'da yapılan UAEK Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar çerçevesinde İran'ın nükleer dosyası ele alındı.

  Almanya ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'nin ortak olarak sundukları karar tasarısında, "İran'ın UAEK ile şeffaf işbirliği yapması ve nükleer tesislerini ön koşulsuz olarak denetime açması, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uyarak nükleer tesislerinde uranyum  zenginleştirme faaliyetlerini derhal durdurması ve P5+1 ülkeleriyle başlattığı diyaloğu sürdürmesi" istenmişti. Karar tasarısı 31 lehte oyla kabul edilmişti.

  Davutoğlu'nun, Celili ile görüşmesinde Türkiye'nin konunun diplomatik yöntemlerle çözülmesi hakkındaki görüşünü tekrarladığı ve diyaloğun önemini  vurguladığı bildirildi.

  Görüşme sırasında Suriye konusunun da ele alındığı kaydedildi.

  ASHTON-CELİLİ GÖRÜŞMESİ

  Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın yarın İstanbul'da Celili ile bir araya geleceği  bildirildi.

  Ashton'ın sözcüsü, görüşmenin İran ile müzakerelerde yeni bir tur olmadığını, ilkbaharda P5+1 ülkeleri (ABD, Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve Almanya) tarafından masaya konulan teklifler karşısında daha esnek olması için  İran'a bir kez daha ısrarda bulunulacağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı