GeriGündem Davos'ta hedef Obama'nın bankacılık planı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davos'ta hedef Obama'nın bankacılık planı

Davos'ta hedef Obama'nın bankacılık planı
refid:13591982 ilişkili resim dosyası

İsviçre'nin Davos kentinde yarın başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantılarına bu sene, ABD’li bankacıların şikayetleri damga vuracak.

 

DAVOS'A GİDECEK DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın geçtiğimiz hafta içinde bankacılık sistemiyle ilgili açıkladığı yeni düzenlemeler bankacıların büyük tepkisini çekti. Şimdi küresel paraya yön verenler bu tepkilerini Davos’a taşıyor.

 

Financial Times'ta (FT) yayımlanan bir analizde, bankacıların yeni düzenlemelere karşı lobi yapmak için kolları sıvadıklarına dikkat çekildi. Obama'nın getirdiği yeni düzenlemeler bankacılık sektörünü riskli işlemlerden uzak tutmayı amaçlarken, büyüklüklerine de sınırlamalar getiriyor.

 

Bankacılar, büyük finansal kurumların daha küçük birimlere ayrılması planına karşı çıkarken, 'batmayacak kadar büyük' kuruluşlarla ilgili çözüm çabalarında işbirliğinin artırılmasını istiyor.

 

DOZUNU KAÇIRMAYACAKLAR

FT, bankacıların lobi yaparken dozu fazla kaçırmayacağına da işaret ederken bunun arkasında Obama'nın geçen hafta 'savaşmak istiyorlarsa savaşmaya hazırım'sözündeki sert tonun etkisine vurgu yaptı.

 

Obama detaylarını bu hafta açıklayacağın söylediği planında, bankaların riskli işlemlerinin önüne geçmek için kısıtlamalar getireceğini söylemişti. Uzmanlar, ABD başkanının bu kısıtlamalarla, bankaları devlet garantisi altında mevduat toplama ile kendi riskli işlemlerini yürütmek arasında seçim yapmaya zorladığı yorumunu yapmıştı.

 

Obama'nın bu hamlesi politik tarafta ise, Massachusetts'te geçen hafta alınan seçim yenilgisinden sonra halka daha yakın görünmek için yeni bir hamle olarak da yorumlanmıştı.

 

SİYASİLERDEN DESTEK

Her ne kadar ABD Başkanı kararlı görünse de bankacıların itirazlarına destek veren siyasiler de var. İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, Pazar günü Sunday Times'ta yer alan açıklamasında, yeni düzenlemelere sıcak bakmadığının sinyallerini verdi.

 

"Kurumları parçalara bölebilir ve bunları farklı yasal birimler haline getirebilirsiniz ancak asıl konu bu değil" diyen Darling, esas meselenin bunların aralarındaki finansal işlemlere dayalı bağlantılar olduğunu söyledi.

 

Diğer yandan Obama'nın planının Wall Street için iyi bir hamle olduğunu düşünenler de bulunuyor. Ünlü spekülatör George Soros, bu şekilde düşünenler arasında yer alırken yaptığı açıklamada, planın ABD'deki büyük bankaları yeniden yapılandıracağını söyledi. Soros, "Eğer yasa çıkarsa, bu, bildiğimiz anlamdaki Goldman Sachs'ın sonu anlamına da gelecek" dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle