Gündem Haberleri

  Davalar olumsuz etkilenmeyecek

  Hürriyet Haber
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasıyla devam eden davalardan hiçbirinin olumsuz etkilenmeyeceğini açıkladı.

  TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, “CMK’nın 250, 251, 252’nci maddeleri yürürlükten kalkıyor. CHP, sanki 250, 251, 252 yürürlükte duruyormuş gibi bir hava yaratmak istiyor. Halbuki bu maddeler yürürlükten kalktı ve oradaki usule dair imtiyazlar da ortadan kalkmış oluyor. Bu büyük bir iyileştirme” dedi. CMK’nın 252’nci maddesinin 2’nci fıkrasında, “Tutuklama süresi 2 kat olarak uygulanır” hükmünün korunduğunu dile getiren Bozdağ, “Bu çıkmış olsaydı, örneğin Alparslan Arslan tahliye edilmiş olurdu. Kamuoyunun çok rahatsız olacağı tahliyeler gündeme gelebilirdi. Bu nedenle bu fıkrayı tuttuk” diye konuştu.

  Mevcut davalarla ilgili bir geçici hüküm getirileceğini belirten Bozdağ, “Şu anda görüldükleri mahkemelerde sonuçlandırılacak. Davaların hepsi bulundukları mahkemelerde devam edecek” diye konuştu. Bozdağ, “Şu an devam eden davalar devam edecek, yeni soruşturmalar ise yeni usule göre yapılacak. Kaldıracağımız usulle ilgili hükümler, devam eden mahkemeler için de geçerli olacak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı