GeriGündem Dava masrafları geri alınabilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dava masrafları geri alınabilir mi?

Dava masrafları geri alınabilir mi?

Dava masrafları, hukuki yollara başvurarak dava sürecine giren vatandaşların internet üzerinden araştırdığı konular arasında yer alıyor. Davayı kazanması ya da kaybetmesi halinde masrafların nasıl şekilleneceğini merak eden vatandaşlar, konuyla ilgili sorgulamalarına devam ediyor. Peki, dava masrafları geri alınabilir mi? İşte, Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi'nden (UYAP) alınan bilgiler

Dava masrafları, yargılama kalemin yer aldığı giderler bütünüdür.

Davayı kazandığınız zaman Mahkeme masrafların karşı taraftan alınarak size ödenmesini emreder. Ancak size ödenecek masrafların sadece yargılama masrafları olduğunu unutmayınız. Davaya hazırlık için yaptığınız masraflar, ulaşım giderleri, avukatınıza ödediğiniz vekâlet ücreti gibi bazı masraflar size geri ödenmeyecektir.

Kural olarak mahkeme kararlarına dayanarak icra takibi başlatabilmek için kararların kesinleşmiş olması gerekmez. Ancak kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe icra edilemez.

İdari yargı mercilerinin kararları kesinleşmese dahi idari makamlarca 30 gün içerisinde yerine getirilmelidir.

Mahkemeyi kaybeden taraf kendiliğinden mahkemenin emrettiği kararı yerine getirebilir ve size mahkeme masraflarını da ödeyebilir. Bunu yapmadığı takdirde icra dairesine başvurup kararın icra kanalıyla yerine getirilmesini sağlamanız gerekir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle