GeriGündem Dava dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçede bulunması gerekenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dava dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçede bulunması gerekenler

Dava dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçede bulunması gerekenler

Davacı olunan gerçek ya da tüzel kişi hakkında bilgiler ve konu hakkında detayların yer aldığı dava dilekçesi, konunun özünü oluşturmaktadır. Gerektiğinden uzun tutulan dava dilekçesi gereksiz olabileceği gibi ilgisiz konuları ve kişileri anlatmak davaya zarar verebilmektedir. Diğer taraftan konuyu etraflıca anlatmayan ve olabildiğince kısa yazılmış dava dilekçeleri de davayı olumsuz etkileyebilmektedir. Peki, dava dilekçesi nasıl yazılmalıdır? İşte, Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi'nde (UYAP) yer alan bilgilere göre dilekçenin yazılması esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Dava dilekçesi temelde bazı detayları içermelidir. Dilekçeniz davada en önemli aracınızdır. Dilekçenizde dava açmanıza neden olan şeyi özlü biçimde anlatmanız gerekir. Gereğinden uzun yazmak, gereksiz ayrıntılara boğmak, davayla ilgisiz konuları, kişileri ve olayları anlatmak davanıza zarar verebilir.

Aynı şekilde gereğinden kısa yazılmış, önemli hukuki noktaları atlanmış bir dilekçe de davanıza zarar verebilir. Bu nedenle dilekçenizin özenle hazırlanması gerekir. Dilekçenizi maddeler halinde yazmak, varsa ekler ve delilleri bir liste halinde yazmak ve arkasına ekler ve delilleri sıra numarası ile koymak, yararlı olacaktır.

DİLEKÇEDE BULUNMASI GEREKENLER NELERDİR?

1. Dava açacağınız Mahkemenin adı 
2. Adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, açık adresiniz 
3. Karşı tarafın (Davalının); adı soyadı (kurum ise unvanı), TC Kimlik numarası, adresi 
4. Mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aşağıdaki hususları dilekçenizde belirtiniz 
   a. Davanızın konusu, mal varlığına ilişkin davalarda dava konusunun değeri 
   b. Davayı açma nedeniniz 
   c. Talebiniz (dava sonucu elde etmek istediğiniz sonuç) 
   d. Yasal dayanaklarınız e. Delilleriniz 
     i. Dilekçeniz arkasına delil listesi ekleyerek tüm delillerinizi sıra ile yazınız 
    ii. Elinizde olan delilleri dilekçeniz ekinde sıra numarası vererek sununuz 
    iii. Elinizde olmayan delillerin nereden temin edileceğini açık şekilde yazınız
  f. Davaya konu olayın (şeyin) gerçekleştiği tarih ve sizin öğrendiğiniz tarih
  g. Varsa dava konusu ile ilgili içtihatlar (önceki kesinleşmiş mahkeme kararlarından örnekler)

Dilekçenizde yer alan ve sizin yazmadığınız her şey için kullandığınız kaynağı mutlaka belirtiniz. Bunun en kolay yolu parantez işareti ( ) kullanmaktır. Örnekler: 

• Yargı yetkisi Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. (Anayasa, madde 9)

• Kat mülkiyetine ilişkin bu konuda mahkeme kararları istikrar kazanmıştır. (Ahmet İyibilen, Kat Mülkiyeti Hukuku, sayfa 85) 

• Dilekçemizde izah ettiğimiz gibi Yargıtay 19. Hukuk Dairesi de 2006/6070 E. sayılı kararında vekâletle ipotek tesisi için vekâletnamede açık yetki bulunması gerektiğini belirtmiştir. (Örneği dilekçe ekinde sunulan karar UYAP Mevzuat programından alınmıştır.)

Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi kaynağınızı açıkça göstermeniz mahkemenin yazdığınız konunun doğruluğunu rahatça araştırmasını sağlar. Daha önemlisi bir yanlışlık söz konusu ise sorumlusunun siz olmadığını gösterir.

Dilekçeniz için Adalet Bakanlığına, Yargı Kurumlarına, Barolara ait sitelerden veya güvenilir olduğuna kesinlikle emin olduğunuz özel kişilere ait sitelerden yararlanabilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle