Gündem Haberleri

  Dava açtıklarına pişman oldular

  Saygı ÖZTÜRK/ ANKARA
  27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son ‘valiler kararnamesi’ ile merkeze alınan valiler arasında görevine dönmek için dava açanlar, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaları ile karşılaştı.

  Bu valilerden 2’sinin cezasını Danıştay kaldırdı. Bir valinin dosyası da sonuç bekliyor. İçişleri ise, bu isimlere ‘valilik yolunu’ kapatacak ‘maaş kesim cezaları’ verdi. Hatta soruşturma dahilinde, Yalova Valilik konutunda değişiklik yapılıp yapılmadığının belirlenmesi için perdeler ölçüldü, halılar kontrol edildi.

  İÇİŞLERİ Bakanlığı, son ‘valiler kararnamesi’ ile merkeze alınınca görevlerine dönmek için dava açan valilere, valilik yolunu tamamen kapatan ‘maaş kesim cezası’ verdi. Cezayı alan valiler bunun iptali için de Danıştay’a dava açtı. Danıştay, 2 valinin cezasını kaldırırken, bir vali ile ilgili dosyayı henüz sonuçlandırmadı.
  Daha önce 3 kez mahkeme kararıyla görevine dönen ve son kararnamede Bartın Valiliği’ne atanan Halil Işık, eski vali İsa Küçük’ün mahkeme kararıyla Bartın’a dönmesi üzerine yeniden merkeze çekildi. İki vali arasında tercih yapan Bakanlık, Vali Küçük hakkında soruşturma açmadı ve mahkeme kararını uyguladı.

  Perdeleri bile ölçtüler

  Yalova Valiliğinden merkeze alınan Yusuf Erbay da, kararın iptali için dava açınca hakkında soruşturma başladı.
  Soruşturma kapsamında, Yalova Valilik konutunda değişikliklere gidilmiş olabileceğini de dikkate alan müfettişler, perde ve halı boyutlarını ölçüp, eski kayıtlarla karşılaştırdılar. Müfettişlere, 22 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirten Vali Erbay’a, hakkındaki soruşturmalar sonucu bir kınama, bir de 30’da 1 oranında maaş kesim cezası verildi. Danıştay’a açtığı davayı kazanan Erbay, son anda bir değişiklik olmazsa gelecek hafta Yalova Valiliği’ndeki görevine başlayacak.

  ‘Geç geldin, erken çıktın’

  Eskişehir Valiliği’nden merkeze alınan ve kararın iptali için dava açan Kadir Çalışıcı hakkında ise, bakanlık binasına mesai saati başlangıcında gelmediği, mesai bitmeden ayrıldığı gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma açıldı.
  Soruşturma sonucu maaş kesim cezası verilen Vali Çalışıcı hakkında Danıştay’ın verdiği iade kararına da, İçişleri Bakanlığı itiraz etti. Danıştay Dava Daireler Kurulu, Bakanlığın gerekçelerini yerinde bulunca, Çalışıcı’nın Eskişehir Valiliği’ne dönüş yolu kapatıldı.

  Niye ‘Karşılayın dedin’

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Kömürü valiler dağıtsın” açıklamasından sonra kamyonla kömür dağıttığı için eleştirilen ve daha sonra merkeze alınan Elazığ Valisi Muammer Muşmal’a da, ‘göreve geç geldiği, erken çıktığı ve Ankara’dan izinsiz ayrıldığı’ iddiasıyla maaş kesim cezası verildi. Ancak, Muşmal’a verilen ceza, Danıştay tarafından kaldırıldı. 13 Temmuz’da Elazığ’a dönüşünde havaalanında kurban kesen yaklaşık bin 500 kişinin karşıladığı Vali Muşmal, bir hafta sonra yine merkeze alındı ve bu kez hakkında, “Beni kalabalık bir grupla karşılayın ki benden korksunlar ve merkeze alamasınlar” dediği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı