GeriGündem Dava açtığı belediyeye başkan oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dava açtığı belediyeye başkan oldu

Geçen dönem nikah salonu ve meclis binası nedeniyle Bornova Belediyesine, Kültürpark yer altı otoparkı inşaatı nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesine dava açan Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, bugün aleyhinde dava açtığı Bornova Belediye Başkanlığı koltuğunda oturuyor.

Prof. Dr. Sındır yaptığı açıklamada, her iki belediyeye de açtığı davanın “kişisel” olmadığını, başkanı olduğu Ziraat Mühendisleri Odası İzmir
Şubesinin itirazları dahilinde dava açıldığını söyledi.

Bornova'da doğup büyüdüğünü, küçüklüğünde koşup oynadığı Büyük Park'ın yeşil alan dokusunu ve ekolojik verimliliğini gittikçe yitirdiğini savunan Sındır, Bornova Belediyesi aleyhinde açtığı davayı şöyle anlattı:

“Parkın sit alanı olması ve herhangi bir binanın planlara işaretlenmemiş olmasına rağmen, eski adliye sarayı yıkılarak, yerine bir başka bina yapılmıştı. Bizim itirazımız bu konuyla ilgiliydi. Askı süresinde itiraz edilmediği için dava düştü. Ben belediye başkan adayı olduğumda, zaten öyle bir dava söz konusu değildi. Türk Mühendis Mimar Odaları Birliğinin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri olduğum dönemde Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odasının açtığı bir davaydı ve Şehir Plancıları Odası da müdahil olmuştu.”

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AÇILAN DAVA

Çevreci bir insan olduğunu ve Kültürpark alanındaki yapılaşmayı da doğru bulmadığını kaydeden Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, yer altında da olsa otoparkın çevre dengesini olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Yer altı otoparkının jeolojik ve jeofizik açıdan sorunlar yaratacağını savunan Sındır, “O dava da kurumsal bir davadır. Davacı olan da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile ona bağlı meslek odalarıdır. Kamu yararı söz konusu olduğu için o dava da düşmüştür” diye konuştu.

Belediyelere açılan davanın “dik duruşu” sergilediğini söyleyen Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediyesi Eski Başkanı ve yeni dönem Belediye Meclis Üyesi Sırrı Aydoğan ve kurumların tüzel kişiliğiyle herhangi bir çatışmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

“BENİM PENCEREM BU”

Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun kurucu üyesi olduğunu, altın madenciliğinden nikel madenciliğine kadar çevreyle ilgili birçok konuda müdahil olduğunu belirten Belediye Başkanı Sındır, “çevreye zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmayı” politika edindiğini vurguladı.

Herkesin dünyaya bakışının, bir penceresinin olduğunu ifade eden Sındır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benden öncekiler başka pencerelerden bakıyor olabilirler. Benim pencerem bu. Bundan sonra da ben bu pencereden bakmaya çalışacağım ve kendi bildiğim doğruları uygulayacağım. Herkes 100 konuda aynı fikri paylaşmıyor olabilir. 99 konuda anlaşır, 1 noktada ayrılabilir. Kimse mükemmel değil. Önemli olan belediye hizmetlerinde herkese adil davranmak, sürdürülebilir yaşam ilkesini göz önünde bulundurmak. 'Ben belediye başkanlığına geçtim, bundan sonra farklı düşünüyorum' anlayışı söz konusu olamaz. Bornova Belediyesinin bugüne kadar yaptığı uygulamalar da takdire şayandır. Ben, eski Başkan Sırrı Aydoğan ile çalışmaktan da mutluluk duyacağım.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle