GeriGündem Darphane ihalesinde SMS’le taciz iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Darphane ihalesinde SMS’le taciz iddiası

Darphane ihalesinde SMS’le taciz iddiası
refid:3741983 ilişkili resim dosyası

Darphane Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl açtığı 20 milyon Euro tutarındaki pasaport kapaklarına akıllı çip takılması ihalesinde, cep mesajıyla tacizden ihaleye fesat karıştırmaya kadar bir dizi iddia ortaya atıldı.

Darphane Genel Müdürlüğü, geçen yıl pasaport kapaklarına, radyo frekansıyla tanıma teknolojisine sahip devre ve anten içeren tabaka alımı ve yerleştirilmesi için ihale açacağını duyurdu. İhaleye katılmak isteyen firmalar, Ocak 2005’te Darphane’de teknik yeterliliklerini anlatan sunumlar yaptı.

NOTERE KAYIT

Darphane Matbaa Daire Başkanı Veyis Aydemir’in Şınlak firmasının Proje Müdürü Ö.V’ye gönderdiği sms yağmuru, bu sunumlardan sonra başladı. Aydemir, şubat ve temmuz aylarında Ö.V’ye yüzlerce sms gönderdi. Tacizlerinden bunalan Ö.V, cep telefonunda sakladığı bu mesajları, İzmir 6. Noteri Seval Özaydın’a kaydettirdi. 1 Temmuz 2005 tarihli ilk noter tutanağında Aydemir’in kullandığı 0 532 651 20 .. no’lu telefondan, Ö.V’ye ait 0532 250 60 .. no’lu telefona gönderilmiş 41 adet sms’in metni yer alıyor. 21 Ekim 2005 tarihli ikinci noter tutannağında ise aynı telefon numarasından Ö.V’ye gönderilmiş 91 adet sms metni yer alıyor. Ö.V’nin bu noter tutanağıyla birlikte avukatı aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunma hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

MÜDÜR YARDIMCISI

Matbaa Daire Başkanı Veyis Aydemir’in ayrıca Şınlak firmasının yetkililerine, Darphane’de genel müdür yardımcısı olmak istediğini ilettiği de iddia edildi. Aydemir’in bu talebi, yine Ö.V’ye gönderdiği 27 Şubat 2005 tarihli sms mesajıyla noter kayıtlarına geçti. Bu sms’de "Sayın İzmir güzelimiz genel müdür yardımcılığından bir haber var mı? İyi akşamlar diler sevgiler sunarım" deniliyor.

BU İHALE KOKUYOR

Pasaportlara "akıllı çip" ihalesindeki usulsüzlüklerin yalnızca sms taciziyle sınırlı olmadığı belirtildi. Hürriyet’e ulaşan iddialara göre, ilk elemede ikinci sırada yer alan firmanın ihaleyi kazandığı, ihale tarihi 15 Eylül olarak belirlenmesine karşın, 27 Eylül’e uzatıldığı, bu uzatmada kazanan, ancak adı henüz açıklanmayan firmanın etkili olduğu, aynı firmanın Darphane’nin bazı yetkililerinin, Berlin’de düzenlenen bir fuardaki otel faturalarını ödediği belirtiliyor. Akıllı çip ihalesi eylül sonunda yapılmasına rağmen, Darphane Genel Müdürlüğü’nün hálá sonuçları neden ilan etmediği sorumuza Hazine yetkilileri, "İlk üçte yer almayan bir firmanın Kamu İhale Kurumu’na yaptığı itirazın beklendiği" yanıtı verdiler. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre ihaleye teklif veren firmalar şunlar:

"Oti-Eas, Irıs/Kunt, G&D-Şınlak, Obertur-Standart sistem, Axalto, Supercom-Koç Sistem, Sagem-Ortadoğu Mühendislik, IP-İtaly."

İşte Veyis Aydemir’in SMS’leri

3 Şubat-07.25 Günaydın nasılsınız, yine unutulduk

3 Şubat-18.51 Sen herşeyin en güzeline layıksın

6 Şubat-10.57 Uyuyan İzmirliye sevgilerle uyandırmak isterim

9 Şubat-22.55 İyi geceler

11 Şubat-16.48 Göznurum nasılsın

15 Şubat-16.56 Çok vefasız değil misin?

15 Şubat- "Bir dost buldum ne kadar sevmiştim bilemezsin yazık ki yanılmışım heyhat ki ne heyhat

22 Şubat-20.03 Kara cadı yine fırtına öncesi sessizliğe mi büründün, iyi akşamlar

23 Şubat-12.34 Karabiber nasılsın?

24 Şubat-19.03 Kara zeytinim nasılsın, bugün sabahtan neşesizdiniz acaba bana karşı mı öyleydiniz yoksa bir şeye mi üzülmüşsünüz, sebebini yazarsan rahatlarım

27 Şubat-13.23 You are very nice

27 Şubat-20.13 Sayın İzmir güzelimiz genel müdür yardımcılığından bir haber var mı? İyi akşamlar diler sevgiler sunarım

2 Mart-08.35 Kara melek, yolculuğun bitti ama benim ümidim bitmedi. İyi akşamlar diliyorum

3 Mart- 07.48 Günaydın ormancım, nasılsın, dün ektin bugün yeşermeye başladım

12 Mart-09.26 Merhaba, hayırlı ve başarılı bir gün geçirmenizi diler, size Serdar Beye ve tüm mesai arkadaşlarınıza selam ve sevgilerimi sunarım (Serdar Bey: Şınlak Holding’in sahibi Serdar Şınlak)

15 Mart-17.35 Güzel ormancı ormanı yakıp kül ettin farkında mısın?

24 Mart-07.59 Yaşlı adam genç kıza hayırlı sabahlar diler

30 Mart-07.20 Günaydın kara cadı nasılsın?

6 Nisan-07.17 Günaydın cadılar kraliçesi nasılsın?

11 Nisan-19.48 Türkiye’nin ve gönlümün güzeli nasılsın, artık beni unuttun mu?

11 Nisan-22.36 Tek eğlencem seni düşünmek ve özlemektir, başka eğlencem yoktur

12 Nisan-16.19 Kız kara hortlak, neden arayıp sormuyorsun?

13 Nisan-13.24 Günaydın benim vefasız kara hortlağım

29 Nisan-15.32 Hayırlı sabahlar dilsiz karam

3 Mayıs-22.32 Sen kimin gönlünün sahibisin iyi geceler

Bunlar, Merhamete dayalı insani nitelikteki mesajlar

Veyis Aydemir, Hürriyet’e gönderdiği mesajların "merhamete dayalı insani nitelikte" mesajlar olduğunu söyledi. Ö.V’nin hem kendisinin, hem de çocuğunun ciddi sağlık sorunları bulunduğunu kendisine aktardığını belirten Aydemir, şunları söyledi:

"Güzel temennilerle o kişinin moralinin düzelmesine katkıda bulundum. Bunu bir ilişki olarak düşünürseniz yanlış düşünürsünüz. Şimdi her yerde, özellikle televizyonlarda, herkes birbirine sevgili Ahmet, sevgili Mehmet diyor. Böyle deyince bir ilişki mi oluyor? Hiç rahatsızlık duyulmaması gerekirdi. Ben hümanist yapıya sahip bir insanım. Hiçbir çıkar sözkonusu değildir. Herhalde beklentileri yerine gelmeyince bu yola başvurdu."

Aydemir, genel müdür yardımcılığına dönük bir talebinin de bulunmadığını belirterek "Tersine, bu talep benden değil, onlardan geldi. Tamamen de espri mahiyetindeydi. Kimseden dünyalık hiçbir talebim yoktur. Bu firma ihaleyi kazansaydı, size böyle bilgiler ulaşabilir miydi?" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle