Gündem Haberleri

  Darbeden beraat bağırmaktan ceza

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  11.09.2015 - 22:40 | Son Güncelleme:

  Beşİktaş taraftar grubu ‘Çarşı’ liderlerinden Cem Yakışkan, Numan Bülent Ergenç de dahil 35 kişinin, Gezi eylemleri sırasında ‘darbeye teşebbüs etmek’le suçlandığı davada savcı mütalaasını sundu.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı, sanıkların, Gezi Parkı gösterileri sırasında Başbakanlık Ofisi’ni işgal etmek istemek, hükümeti ortadan kaldırmaya çalışmakla suçlandıklarını hatırlattı.

  1.5-3 YIL ARASI HAPİS

  Sanıkların atılı suçu işleyecek uygun vasıtalara, amaca ulaşmaya yetecek plan ve organizasyona, hiyerarşik yapıda bir eylem şeması ve birbirleri ile önceden tasarlanan şekilde hareket ettiklerine dair, maddi ve manevi yeterli kesin ve somut olgular bulunmadığını belirten savcı, ‘darbe’, ‘çete’, ‘terör örgütü kurmak ve yönetmek’ suçlarından beraat kararı verilmesini istedi.
  Ancak savcı, eylemlere değişik günlerde ve çok kez katılan tüm sanıklar için, üst sınırdan olmak üzere 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek suçundan 1.5 yıldan 3 yıla kadar hapis istedi. Mütalaada ayrıca, Numan Bülent Ergenç, Kaan Kabaş, Erol Özdil, İbrahim Halilullah Turan hakkında, üzerlerinde ele geçen tehlikeli maddeler nedeniyle çeşitli hapis cezaları talep edildi.
  Mahkeme sanıkların ve vekillerinin son savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

  Adliyede kartal pençesi

  Çarşı grubu üyeleri duruşma sonrası adliye önünde ‘kartal pençesi’ işareti yaptı. Çarşı avukatlarından Devrim Alparslan, şöyle dedi: “Çarşı bir terör örgütü değildir. Olsa olsa, kan bağışıyla sağlık örgütü olur. Nükleere karşıdır, çevreci örgüt olur. Depremzedelerle dayanışmanın en önünde gelir. Yani Çarşı bizim sosyal anlamdaki vicdanımızdır.”

  Etiketler: gezi , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı