Gündem Haberleri

  'Darbede göreve devam ettim'

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  25.05.2017 - 21:07 | Son Güncelleme:

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında emrindeki 33 kişilik timle Genelkurmay Karargâhı’nı basmakla suçlanan albay Fırat Alakuş, kendisinin ve ekibinin tuzağa düşürüldüğünü iddia etti. Alakuş ifadesinde, televizyonda gelişmeleri görünce darbe girişimi olduğunu anladığını ancak görevine devam ettiğini söyledi.

  GENELKURMAY Karargâhı’nı işgal davasının 4’üncü duruşmasına dün Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sincan Cezaevi kampusundaki salonda devam edildi. Duruşmada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın ifadesinde “Ürkünç suratlı adam” diye nitelendirdiği albay Fırat Alakuş, savunma yaptı. Alakuş, 11 Temmuz’da Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın alınan bir hassas terör tehdidi nedeniyle hazır olunmasını, hafta sonuna doğru görevin icra edileceğini, konuyla ilgili ayrıntıların Harekât Şube Müdürü Albay Ümit Bak’tan alınacağını söylediğini ileri sürdü. Alakuş, emir üzerine subay ve astsubaylardan bir tim oluşturduklarını, 15 Temmuz günü akşam saatlerinde Genelkurmay’a gittiklerini belirtti. Darbe olduğunu TRT’de görünce anladığını ileri süren Alakuş, “Gelişmeleri görünce birliğimin ve benim tuzağa düşürülmüş olabileceğini düşünmeye başladım” dedi.

  SÖNMEZATEŞ: YER ALDIM

  Alakuş’un savunmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. “Darbe olduğunu öğrendikten sonra ne yaptınız?” sorusuna Alakuş, “Darbe girişimini anladım görevime devam ettim. Ne yapacaktım? Darbenin kim tarafından yapıldığını netleştiremedik” yanıtını verdi.

  “İddianamedeki bir numaralı sanık Fetullah Gülen için ne diyeceksiniz?” sorusuna da Alakuş gülerek, “Orada değildi, onu söyleyebilirim” karşılığını verdi.
  Duruşmada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı kaldığı otelden almaya giden MAK ve ÖKK timinin komutanı eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş de savunmasını yaptı. Sönmezateş, “O günden bu güne emir komuta zinciri içinde olduğuna inandığım bir işin içerisinde yer aldım. Bana verilen emir neyse onu yaptım. Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’ten alınarak emniyetle Ankara’ya getirilmesi emri bana verildi” dedi.

  ‘AKAR VE FİDAN BAŞ BAŞA 3 SAAT YEMEK YEDİ’

  FIRAT Alakuş, savunmasında Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’yı ağır ifadelerle eleştirdi. Alakuş, 14 Temmuz günü Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda kursiyerlerin mezuniyeti için tören yapıldığını, törenden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın baş başa 3 saat yemek yediklerini belirterek, “Akar ayrıldıktan sonra da Fidan’ın, Aksakallı ile yaklaşık 2 saate yakın bire bir sohbet ettiklerini öğrendim” dedi.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı