Gündem Haberleri

  Darbe emirleri kayak botunda

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  20.04.2017 - 22:07 | Son Güncelleme:

  15 Temmuz darbe girişimine iştirak eden 4. Kolordu Komutanlığı, 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve bağlı birliklerde görev yapan toplam 268 şüpheli hakkındaki iddianamede darbe direktiflerine ilişkin ilginç bilgilere yer verildi.

  İddianameye göre, 19 Temmuz günü şüphelilerden Kurmay Albay Yusuf Bayazıt’ın evinde yapılan aramada, ikametinin garaj kısmında bir poşette kayak botunun içinde rulo şeklinde bükülmüş kağıt tomarı bulundu. İddianamede söz konusu kâğıtlarda darbe direktifleri olduğunun tespit edildiği belirtildi. Bayazıt’ın telefon trafiği üzerinde yapılan incelemede ise darbe girişiminde etkin rol oynayan şüphelilerle irtibatının bulunduğu da kaydedildi.

  Darbe girişiminin başarısızlığa uğratıldığı ortaya çıktıktan sonra da Bayazıt’ın şüphelilerden Doğan Tuğdemir’i arayarak mühimmatın helikopter pistine getirilmesini istediği belirtildi. Getirtilen 32 bin adet 7.62 mm G3 fişeği ile 5 bin 484 adet 5.56 mm HK 33 mühimmatın saat 06.00 sıralarında Yusuf Bayazıt’ın emriyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikoptere teslim edildiği ve Akıncı Üssü’ne götürüldüğü ifade edildi. Darbeciler tarafından ilk sıkıyönetim komutanı olarak atanan Bayazıt’ın görev yaptığı birlikten ilişkisinin darbe girişiminden 2 gün önce kesildiği, buna rağmen olay günü eski birliğine geldiği, emir komutasını üstlendiği anlatıldı. Bu arada dava dosyasına giren bilirkişi raporunda darbeci askerlerin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binaları ile zırhlı nöbet kulübelerine toplam 7 milyon 349 bin TL zarar verdikleri kaydedildi.

  DOSYADAKİ İFADELER: YAŞLI KADINA ATEŞ ETTİLER

  İddianamede ifadesine yer verilen şüpheli Teğmen Hamza Berk şunları söyledi: “Emniyet binasının önüne gittiğimizde Ejder Yıldırım havaya ateş açtı, polis grubu dağılmayınca yere doğru ateş etti. 1 polisin yaralandığını gördüm. Yanımıza gelen yaşlı bir bayan, Ejder Yıldırım ile konuşmaya başladı. Ejder Yıldırım yaşlı bayana ve orada bulunan bir amcaya ateş etti; her ikisinin de yere düştüğünü gördüm.” Şüpheli Ahmet Muhammet Akdeniz de ifadesinde “Yapmayın diye bağıran yaşlı bir bayana Ali Üsteğmen (Görmez) ateş etti” dedi. Şüpheli yarbay Ejder Yıldırım ise ifadesinde “Araçlara ateş emrini ben verdim, emri verirken de canlıya zarar verilmeyecek şekilde, öz savunma emri verdim. Sivillere ateş etmedim” diye konuştu.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı