Gündem Haberleri

  Daraya'da katliam iddiası

  Hürriyet Planet
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki çatışmalarda ordu kritik Daraya'yı ele geçirirken, kasabada katliam işlendiğine yönelik iddialar yükseldi. Muhalifler ve Şam yönetimi karşılıklı olarak birbirlerini suçladı.

  Suriye devlet televizyonu, Daraya'nın "teröristlerden" temizlendiğini ve ordunun stratejik öneme sahip kente girmesinin hemen öncesinde silahlı grupların katliam düzenlediğini ileri sürdü.

  Kasabanın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklediğine yer verilen haberde, mikrofonların uzatıldığı kasaba sakinleri de silahlı militanların mahallelerinde terör estirdiğini ve masum insanları öldürdüğünü söylediler.

  Ordu operasyonlarına da yer verilen görüntülerde, sokaklarda tarananlar arasında küçük yaşta çocuklar da bulunuyor.

  MUHALİFLER: ORDU YAPTI
  Silahlı muhalif gruplar kentten çekildiklerini açıklarken, ordunun katliam yaptığını ileri sürdü. Muhalif gruplar kasabada 200 kişinin katledildiğini açıkalarken, bu gruplara yakınlığı ile bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de aynı olayda 320 kişinin katledildiğini açıkladı.

  Muhalifler, askerlerin kasabayı ele geçirdikten sonra evlere baskın düzenlediğini ve insanları infaz ettiğini iddia ediyor.

  Her iki tarafın iddiası da bağımsız kaynaklarca teyit edilmedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı