GeriGündem Dar ve düşük bel pantolon sinirlere zarar veriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dar ve düşük bel pantolon sinirlere zarar veriyor

Britney Spears, Christina Aguilera gibi ünlülerin örnek olduğu ve son zamanlarda tüm dünyada genç kızlar arasında yaygınlaşan dar ve düşük belli pantolonlar, sağlık sorunları yaratıyor. Bilim adamları, bu tür pantolonların sinir sistemini olumsuz etkilediğine dikkat çektiler.

Özellikle genç kızların vazgeçilmezi haline gelen düşük belli, kemeri kalça hizasındaki seksi pantolonların sağlığa yönelik tehdidini keşfeden Kanadalı bir doktor oldu. Ontario'nun Timmins Kent Hastanesi'nden Dr. Malvinder Parmar, güncel modada sağlığa zarar veren pek çok unsur bulunduğunu, bu pantolonların da listeye eklenmesi gerektiğini belirtti. Kanada Tıp Derneği'nin bülteninde yayınlanan mektubunda Dr. Parmar, şunları aktardı:

KASIKTA UYUŞUKLUK

‘‘Geçen yıl üç hastanın şikayetleri hayli tuhaftı. 22-35 yaşlarındaki kadınlar kasıklarında olağanüstü uyuşukluk, yanma, hissizlikten yakınıyordu. İlk muayenede herhangi bir rahatsızlık tespit edemedim. İki hastanın anlattıkları omurilik yakınlarında bir sinir sıkışmasına işaret ediyordu. Diğer hasta ise Multiple Sclerosis'e yakalanmaktan ürküyordu ve MRI çektirmekte ısrar etti. Üç hastanın da ortak özelliğini araştırdığımda hepsinin de kilo fazlası olduğunu ve kalçaları kuşatan, bedenlerine yapışan, dar pantolonlarda ısrar ettiklerini fark ettim. Sorunun bu kıyafetten kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdım ve hastalara bol elbiseleri önerdim. 4-6 hafta sonra şikayetleri kayboldu.’’

Dr. Parmar'ın tezine göre bu tür pantolonlar, tam kalça kemiğine paralel önemli sinir uzantılarına basınç yaparak tıp literatüründe ‘‘paresthesia’’ denilen rahatsızlığı yaratıyor. Kasık bölgesinde sanki elektrik verilmiş gibi uyuşma, yanma, hissizlik yaratıyor. Bu pantolonlar sürekli giyildiğinde rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olmuyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle