Gündem Haberleri

  Danıştay'ın yeni binası için arsa tahsisi tamam

  A.A
  03.05.2008 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Başkentin en yoğun semti Kızılay'da hizmet veren Danıştay Başkanlığı, Eskişehir yoluna taşınıyor.

  Eskişehir yolu Lodumlu mevkinde yapılması planlanan Danıştay Başkanlığı hizmet binasının arsa işlemleri tamamlandı.

  Danıştay Genel Sekreteri Taci Bayhan, Genel Sekreter Yardımcıları Kalender Türeoğlu, Adnan Dikenli ve İbrahim Topuz ile birlikte tahsis edilen arsada incelemelerde bulundu.

  Genel Sekreter Bayhan, idari yargının en yüksek organı olan Danıştay'ın, Ankara'nın en yoğun semtlerinden Kızılay'da bulunduğunu belirterek, bunun birçok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi.

  Danıştay'a yapılan silahlı saldırıyı anımsatan Bayhan, menfur saldırıda yaşanan olaylar sonucu, ambulans ve itfaiye araçlarının bile binaya ulaşmakta zorlandığını gördüklerini, binanın konumu nedeniyle güvenlik ve otopark sorunu da yaşadıklarını anlattı.

  Binada, 15-20 metre karelik odalarda 4 hatta 5 hakimin birlikte çalıştığını söyleyen Bayhan, yeni hizmet binasına duyulan ihtiyacın artık ertelenemez bir nitelik kazanması nedeniyle Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun, göreve geldiği 2 Mayıs 2006'dan itibaren Danıştay için hazır bir bina veya arsa alımıyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

  Taci Bayhan, yine Eskişehir yolunda bulunan Halk Bankası Genel Müdürlüğü binası için girişimlerde bulunduklarını söyleyerek, “Ama sonra bazı gelişmeler nedeniyle Halk Bankası olmadı” dedi.

  Bu sırada, hizmet binası yapımı için yer belirlenmesi çalışmalarına başladıklarını belirten Bayhan, 2 yılı aşkın süreç sonunda, mevcut arsanın belirlendiğini söyledi. Taci Bayhan, 62 bin 310 metre karelik arsanın, “Danıştay Hizmet Binası” alanı olarak imar planlarının onaylandığını, 30 Ocak 2008'te arsanın tapuya tescil edildiğini, arsanın kesin tahsisinin yapıldığını ve 22 Şubat 2008'te teslim alındığını bildirdi.

  Taci Bayhan, Danıştay hizmet binası için en uygun projenin, katılımcı sayısının yüksek tutulduğu mimari proje yarışması yöntemi ile elde edilmesinin uygun görüldüğünü de belirterek, bunu gerçekleştirmek için 2008 yılı mali yılı bütçesine 2 milyon YTL ödenek konulduğunu ve proje teslim tarihinin 17 Haziran 2008 Salı günü olduğunu bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı