Gündem Haberleri

  Danıştay'ın nükleer kararına davul zurnalı kutlama

  Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  11.11.2009 - 16:43 | Son Güncelleme:

  MERSİN Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin bazı maddeleri için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermesini davul zurna çalarak kutladı.

  Atatürk Caddesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önünde toplanan Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, ‘Nükleer santral istemiyoruz’, ‘Mersin Çernobil olmayacak’ yazılı dövizler açtı. Yaklaşık 100 çevreci, davul zurna eşliğinde alkışla tempo tuttu.

  Platform sözcüsü Sabahat Arslan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin 5 ve 10'uncu maddeleri için yürütmeyi durdurma kararı aldığını, ayrıca Danıştay 13'üncü Dairesi tarafından yönetmeliğin 7'nci maddesi için daha önce verilen yürütmenin durdurulması kararını da yerinde bularak onayladığını hatırlattı.

  Sabahat Arslan, nükleer santrallerin bugün Türkiye’de yaşanan enerji sorununu çözemeyeceğini vurgulayarak, söz konusu teknolojinin dışa bağımlı olmasının yanında oldukça pahalı olduğunu söyledi. Arslan, nükleer santrallerin insan ve yaşam alanlarını tehdit altında bırakacağını ve bilimsel bir tercih olmasının yanında siyasi bir baskı sonucu kurulmak istendiğini iddia etti.

  Açıklamaların ardından kalabalık olaysız dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı