Gündem Haberleri

  Danıştay'da aday çıkmadı, başkanlık seçimi yapılamadı

  Oya ARMUTÇU
  25.06.2013 - 16:05 | Son Güncelleme:

  HÜSEYİN Karakullukçu’nun yaş haddinden emekliğiyle boşalan Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimde bugün bir ilk yaşandı. Başkanlık için aday çıkmadığından seçim yapılamadı. Danıştay Genel Kurulu, başkanlık seçimi için cuma günü tekrar toplanacak.

  Yargı kulislerine göre, seçimlerde aday çıkmamasının nedeninin 2010'daki referandum sonra Danıştay'da dengelerin değişmesi ve yasal boşluk olarak gösteriliyor.

  Danıştay Başkanı seçilebilmek için gerekli olan 8 yıl Danıştay üyeliği yapmış olma şartı 8 Ağustos 2011 tarihli 650 sayılı  KHK ile 4 yıla indirilmişti. Ancak, bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi, "KHK ile düzenlemez, yasayla düzenlensin" diye iptal etmişti ve Hükümet'e, 1 Temmuz'a kadar süre tanımıştı.

  İptal kararı 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Adli tatili de 20 Temmuz olarak yasayla yeniden düzenleyen bu tasarı halen Meclis'te ve 1 Temmuz'dan önce yasalaştırılacak.

  5 Temmuz Cuma gününe kadar da bu düzenleme yapılmış olacağı ve yasal boşlukta doldurulmuş olacağı için yeni üyelerden ağırlıklı olarak aday çıkabileceği belirtiliyor. Eski üyelerin yeni dengeler ışığında seçilme şansları olmadığını düşündükleri için başkanlığa adaylıklarını koymadıkları da kulislerde dillendiriliyor. /images/100/0x0/55ea0f6ef018fbb8f8689fc5

  ÖNCEDEN SEÇİM KOLAYDI

  Danıştay yetkilileri Hürriyet dünyasına, "Yasal seçim sürecini  başlattık. Danıştay Başkanvekilimiz 25 Haziran'ı seçim günü olarak belirledi. Ancak, bugün kimse aday olmadığı için seçim için Cuma günü yeniden toplanacağız. Üç yıl önce yapılan anayasa değişikliği ile Danıştay'ın yapısı değişti. Üye sayısı 87'den 165'e çıktı. Daha önce 87 kişiyle seçim kolaydı. Şimdi başkan seçilmek için 79 oy almak gerekiyor. KHK'nın iptaliyle de bir boşluk yaşanıyor. Aday olmak isteyen arkadaşlar yasanın çıkmasını ve yasal boşluğun dolmasını da bekliyor olabilirler"

  ADAY ÇIKMADI KURUL DAĞILDI

  Danıştay Genel Kurulu, Başkanlık seçimi için bugün toplandı. Ancak, adaylık için başvuruda bulunulmaması ve üyeler tarafından da aday önerilmemesi nedeniyle Danıştay üyeleri seçime geçmeden dağıldı. Danıştay Genel Kurulu, seçim için Cuma günü tekrar toplanacak.

  SALT ÇOĞUNLUKLA SEÇİM

  Danıştay Başkanı, Danıştay Genel Kurulu üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçilecek. Gizli oyla yapılan seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak.  Bu turdan da sonuç alınmazsa, seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanacak.

  DÖRT YILLIĞINA BAŞKAN SEÇİLECEK

  Seçime katılmak isteyenler, seçim günü önümüzdeki Cuma'dan önce DanıştayBaşkanlığına yazıyla başvurabilecekler. Ya da toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunup veya üyeler tarafından teklif edilebilecekler.  Karakullukçu'nun yerine seçilecek yeni Danıştay Başkanı, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı