Gündem Haberleri

  Danıştay, Tababet Yönetmeliği yürütmesini 2. kez durdurdu

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay 5. Dairesi, Tababet Uzmanlık Yönetmeliği'nin bazı maddelerin değiştirilmesine ilişkin yönetmeliğin iptali istemiyle açılan davada, "Tababet Uzmanlık Kurulu'nun görüşü alınmadığı için" ikinci kez yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

  Dava dilekçesinde, yapılan değişiklik ile eğitim hastanelerinde ve birimlerde bulunması gereken en az yatak sayısının azaltıldığı belirtilerek, bunu saptama yetkisinin Tababet Uzmanlık Kurulu'na ait olduğu, düzenlemenin yetki açısından hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

  Eğitim Hastanelerindeki Eğitim Planlama ve Koordinasyon Kurulu'nun oluşma yönteminin değiştirildiği vurgulanan dilekçede, kurulun, bakanlık tarafından atanan koordinatör şeflerin kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenen koordinatör şeflerden oluştuğuna dikkat çekildi ve bu düzenlemenin hizmet gereklerine aykırı olduğu ifade edildi.

  Şef ve şef yardımcılığı sınavlarında öngörülen sistem ve düzenlemeye de yer verilen dilekçede, şef ve şef yardımcılığı sınavlarında ÖSYM tarafından yapılan merkezi bilim sınavının kaldırıldığı, yabancı dil sınavının bakanlık tarafından yapılacağı hatırlatıldı. Jürilerin kura sistemi ile değil bütünüyle bakanlık tarafından belirlenmesi esasının getirildiği ifade edilen dilekçede, bu yöntemin bilimsel olmadığı vurgulandı.

  Dava dilekçesinde, ''Bu sınavın yapılış amacına uygun objektif, bilimsel ve belirli bir disiplin içinde yapabilecek ÖSYM gibi kurumlarvarken, davalı idarenin gerekli kadro ve organizasyona sahip olmadan bu sınavı kendisinin yapması hem sınavdan beklenen bilimsel amacı gerçekleştirmeyecek hem de yabancı dil bilgisi yetersiz kişilerin sınav sonucunda başarılı sayılmalarına neden olacaktır'' denildi.

  5. Daire, esasa ilişkin kararını daha sonra verecek. 5. Daire'nin yürütmeye durdurma kararına yapılabilecek itirazı ise Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu karara bağlayacak.

  Danıştay 5. Dairesi, daha önce de yönetmelik değişikliği yapılırken, Sağlık Bakanlığı'ndan Tababet Uzmanlık Kurulu'nun görüşünün alınıp alınmadığını sorulmasına karar vermişti. Daire, bu yanıt gelinceye kadar da yürütmeyi durdurmuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı