Gündem Haberleri

  Danıştay sanığı mahkemeden kaçmaya çalıştı

  Hürriyet Haber
  11.08.2006 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Yılın davası olaylı başladı. Danıştay saldırısı sanığı Alparslan Arslan, cuma namazına gitmek için mahkemeden kaçmaya çalıştı. Aynı girişimi ikindi namazı sırasında da tekrarladı.

  Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik silahlı saldırıyla ilgili davanın görülmesine, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Ancak ilk duruşma olaylı geçiyor. Sanık Alparslan Arslan, mahkemeden cuma namazına gitmek için izin istedi. Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, Arslan'a tutuklu olduğunu ve namaza gitmesinin mümkün olmadığını hatırlatarak, savunmasını devam ettirmesini istedi. Bunun üzerine Arslan, “Namaz kılmak istiyorum. Allah'a itaat etmek lazım. Allah'a itaat etmeden kul emrine itaat etmek yok” dedi. Mahkeme Başkanı Karadeniz tarafından talebi reddedilen Arslan, savunma yapmayacağını söyleyince sanık bölümündeki yerine alındı.

  Arslan, oturduktan hemen sonra sanık sandalyesini çevreleyen parmaklıların üzerinden atlayarak duruşma salonunun kapısına doğru koştu. Jandarmalar tarafından zaptedilen Arslan, sanık yerine alınırken, bu sırada diğer tutuklu sanıkların da yerlerinden kalkmaları salonda kargaşaya yol açtı. Daha sonra mahkeme heyeti, duruşmaya saat 14.00'e kadar ara verdi.

  Arslan, Cumhuriyet Gazetesine bomba atılması ve Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik silahlı saldırı olayını yaptığını itiraf etti.

  Duruşmaya tutuklu sanık avukat Alparslan Arslan ve diğer 6 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklar Salih Kurter ve Ayhan Parlak katıldı.

  Duruşmayı Danıştay'ın nöbetçi üyeleri ile nöbetçi tetkik hakimleri ile aralarında yabancı kuruluşların temsilcilerinin de olduğu kalabalık bir basın mensubu grubu izledi.

  Arslan kaçma girişimini öğleden sonra tekrarladı. Arslan ikindi namazı saatinde mahkemeden bir kez daha namaz için izin istedi. Bu isteği reddedilince tekrar kaçma girişiminde bulundu. Ancak jandarmalar tarafından engellendi.

  İSTENEN CEZALAR

  Saldırının faili olarak tutuklu bulunan sanık avukat Alparslan Arslan ile diğer tutuklu sanıklar avukat Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin Irşi, Erhan Timuroğlu ve Aykut Metin Şükre ile tutuksuz sanıklar Salih Kurter ve Ayhan Parlak, "Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs", "örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak ve yardım etmek", "tasarlayarak adam öldürmek, öldürmeye teşebbüs ve bu suçlara iştirak etmek" suçlarından yargılanıyor.

  Arslan, Esen, Kurter, Yıldırım ve Sağır için ağırlaştırılmış müebbet, Şükre ve Parlak için ise 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapis isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı