Gündem Haberleri

  Danıştay sanığı: İdareye yönelik de eylem planım olabilirdi

  A.A.
  11.08.2006 - 20:15 | Son Güncelleme:

  Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesine saldırılarla ilgili davanın baş sanığı avukat Alparslan Arslan, ”Danıştay 2. Dairesinin türban kararıyla ilgili olarak idareye yönelik de eylem planım olabilirdi” dedi.

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında, sanıkların savunmalarını tamamlamalarının ardından söz isteyen tutuklu sanık Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Aykut Metin Şükre'nin doğruları söylemediklerini ileri sürdü.
  Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz'in Arslan'a, “Sen de (Süleyman Esen'den bomba aldım) demişsin” şeklindeki hatırlatması üzerine, Arslan, “Ben de yalan söylemişim” dedi.
  Cumhuriyet Gazetesi avukatının bir sorusu üzerine Arslan, “Türban kararı konusunda Danıştay'da görülen davada taraf olan idareye yönelik de eylem planım olabilirdi” diye konuştu.
  Mahkeme Başkanı Karadeniz'in, daha açık konuşmasını istemesi üzerine Arslan, bir süre sustuktan sonra, “Milli Eğitim Bakanlığına yönelik eylem planım vardı” dedi.
  Arslan, Karadeniz'in, “Eylemcilerin ve silahların paralarının kaynağı ne” sorusunu da “Hırsızlık yaptım” diye yanıtladı.
  Duruşmada daha sonra Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci'nin, “Esen liderim, gerekirse yüzleşirim” dediğini hatırlatması üzerine Arslan, şunları söyledi:
  “Allah'ın bir ismi de Rahman. Tüm mahlukata şefkat ve merhamet göstermesi demek. İster sağdan soldan, ister yukarıdan aşağıdan, denizden karadan, mavi gözlü kara gözlü... Hz. Musa benim de peygamberim, Museviyim. Hz. İsa benim de peygamberim, İseviyim. Hz. Muhammed peygamberim, Muhammediyim.”
  Arslan, Demirci'nin, “Kaleşnikof ve Glock marka silahlar aldın. Bunları nasıl kullandın, eğitim aldın mı?” sorusuna yanıt vermedi.

  NOTLAR

  Ankara 11. Ağır ceza Mahkemesi bir kez daha son yılların en önemli davalarından birisine sahne oldu.
  Duruşma öncesinde alınan güvenlik önlemleri kapsamında, duruşma salonuna sadece sanıklarla soyadları aynı olan yakınları izleyici olarak alındı.
  Duruşmanın öğleden önceki bölümünü Danıştay nöbetçi üyeleri ve tetkik hakimleri de izledi.
  Salondaki en kalabalık izleyici grubunu, savcı ve hakim adayları ile yerli ve yabancı gazeteciler oluşturdu.
  Saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in avukat oğlu Gökhan Özbilgin, ailesi adına müdahil avukatları arasında yer aldı.
  Duruşma, yaklaşık 9 saat sürdü.
  Arslan'ın, sanıklara ayrılan parmaklığın üzerinden atlayarak ilk kaçma teşebbüsünün ardından jandarma ve polis salondaki güvenlik önlemlerini artırdı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde kapılar kilitlendi.
  Alparslan Arslan'ın savunması sırasında yakınlarının sık sık kendisine seslendiği duyuldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı