Gündem Haberleri

  Danıştay, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni görüşmedi

  A.A.
  29.08.2006 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Danıştay, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin yürütmesinin durdurulması istemini, “belgenin tavsiye niteliğinde” olduğuna işaret ederek, incelenmeksizin reddetti.

  Yüksek mahkeme, söz konusu belgeyi onayladığı belirtilen Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması istemini ise ara karardan sonra görüşecek. İnsan Hakları Derneği ile Türkiye İnsan Hakları Vakfının, Milli Güvenlik Kurulunca hazırlanan, “Milli Güvenlik siyaset Belgesi'nin kabul ve onayını ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının ve Milli Güvenlik Siyaset Belgesi”nin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada, ilk karar verildi.

  Adli tatil nedeniyle Danıştay 10. Dairesi yerine davaya bakan Danıştay Nöbetçi Dairesinin kararında, davalı Başbakanlığın savunmasında, “Tavsiye kararı niteliğinde olan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin Bakanlar Kuruluna bildirildiği ve belge taslağının Bakanlar Kurulunun bütün üyeleri tarafından incelendiği, kabul edilmesi halinde Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanarak Başbakanlığın uygulama direktifi ile tüm bakanlıkları ilgili kurumu ve kuruluşlara yayımlandığının” belirtildiğine işaret edildi. Kararda, şöyle devam edildi:

  “Belirtilen şekilde verilen bir Bakanlar Kurulu Kararı var ise bu kararla ilgili olarak Başbakanlığın uygulama direktifinin tüm bakanlıklara, ilgili kurumu ve kuruluşlara duyurulup duyurulmadığının sorulmasına, duyurulmuşsa duyurulara ilişkin tüm bilgi ve belgelerin istenilmesine, ara kararı gereğinin yerine getirilmesi için davalı idareye kararının tebliğinden itibaren 30 gün süre verilmesi kararlaştırılmıştır.”

  TAVSİYE NİTELİĞİNDE

  Kararda, dava konusu Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin “tavsiye niteliğinde bir karar olması nedeniyle” bu işlem yönünden yürütmenin durdurulması isteminin incelenmeksizin reddine karar verildiği kaydedildi.
  Nöbetçi Daire, Bakanlar Kurulu kararı yönünden ise Başbakanlıktan ara karar ile sorduğu bilgi ve belgeler geldikten sonra yürütmenin durdurulması istemini karara bağlayacak.
  Nöbetçi Dairenin iki üyesi, “Ortada idari işlem bulunmadığından yersiz açılan davanın reddi gerektiği” görüşüyle yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen karara katılmadı.
  Davacılar veya davalı Başbakanlık, bu karara itiraz edebilecek. İtirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.
  (MİR-FK)

  10:28 29/08/06
  "
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı