Gündem Haberleri

  Danıştay ‘Dur’un dedi

  Mehmet ÇINAR / DHA
  09.01.2015 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Antalya’da Aleviler tarafından kutsal sayılan Dur Dağı’ndaki mermer ocağına karşı açılan davada, firma lehine verilen kararı Danıştay bozdu.

  ANTALYA’nın Elmalı ilçesi Tekke köyünde Alevilerce kutsal sayılan Abdal Musa Dergâhı’nın da bulunduğu Dur Dağı’nda, RK Marble adlı Hint firmasına ait mermer ocağının faaliyetinin durdurulması ve ruhsat iptaline ilişkin, Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği ile köylülerce dava açmıştı.

  İTİRAZA RET

  2011’de Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi, mermer ocağının faaliyetinin durdurulmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mermer ocağı, bu kararla birkaç ay kapalı kaldı. 3 üyeden 2’si değişen aynı mahkeme, yeniden yaptığı değerlendirmede, yürütmeyi durdurma kararını bozdu.
  Mahkeme, ruhsat iptaline ilişkin talebi de reddetti. Bu karar üzerine dernek yönetimi ve köylüler, Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nin kararını Danıştay’a taşıdı. Danıştay 8’inci Dairesi, yerel mahkemenin firma lehine verdiği kararın bozulmasına hükmetti. Danıştay’ın bu kararına, şirket itiraz etti. İtiraz üzerine Danıştay 8’inci Dairesi, karar düzeltme isteminin incelenmeksizin reddine, Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nce verilen kararın bozulmasına ve dosyanın aynı mahkemeye gönderilmesine oyçokluğuyla karar verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı