Gündem Haberleri

  Danıştay Başkanı Çırakman: İrticacıları temizlemek çok zor

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay Başkanı Erol Çırakman, adli ve idari yargıya hakim ve savcı alımında çok titiz davranılması gerektiğini belirterek, ``Bir dönem yargıya hakim alımında, tarikatların etkili olduğu söyleniyor. İdari yargıda da Fethullahçıların olduğu yönünde duyumlar var'' dedi.

  Çırakman, meslekte geçen 40 yıl 2 aylık hizmetin ardından yarın yaş haddinden emekli oluyor. Görevinden ayrılmadan önce son demecini veren Çırakman, ``yargıda Fethullahçı hakimlerin bulunduğu'' iddialarının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

  ``Bu konuda duyumlar var. Bir dönem hakim ve savcı alımında tarikatların etkili olduğu söyleniyor. İdari yargıda da Fethullahçıların olduğu yönünde duyumlar var. Yine bir dönem hakimlik ve savcılık mesleği istihdam alanı olarak kullanıldı. 100 hakim alınacak, dendi, sonradan bu sayı 350ïye çıkarıldı. Bir dönem mülkiye ve hukuk mezunu imam hatip lisesi kökenliler, kaymakam ve hakim oldu. Bunlardan hala görevde olanlar var. Hakim ve savcı alımında çok titiz davranmak gerekir.'' Bu konunun yargı açısından tehlikelerine de değinen Çırakman, ``Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri Avrupaïnın laik yapısını benimsemiş, hukuk sistemini de buna göre kurmuştur. Laik sistem, aklın hakim olduğu bir sistemdir. Düşünün ki bunu benimsemeyen şeriata inanan bir hakim... Düşüncesi bile hafakanların basmasına neden oluyor'' dedi.

  Çırakman, bu nitelikteki hakim ve savcıların meslekten çıkarılmasının zor olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:

  ``Bunları ayıklamak çok zor. Son çıkarılmak istenen kanun hükmünde kararname ile bile zor. Çünkü müfettişler, iddialar ve duyumlar üzerine harekete geçecek. Konuyu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluïnun önüne götürecek. Kurul, maddi delillere bakacak. Yeterli görecek mi? O kadar kolay değil.''

  İdari yargıya hakim alımında çok daha dikkat edilmesi gerektiğini, çünkü idare hukukunun çok rafine ve zor bir hukuk alanı olduğunu vurgulayan Çırakman, buraya alınacak hakimlerin özel bir eğitimden geçirilmesinin dahi gerekebileceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı