Gündem Haberleri

  Danışman dopingi

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Lideri Çiller, seçim çalışmaları için ABD'nin tanınmış siyasi stratejisti Robert Squire ve İngiltere Başbakanı Blair'in danışmanı John Banks'la anlaştı. ‘Olumsuz kampanya’ ekolünün öncüsü olan ve 1995'te de Çiller'le çalışan Squire, bu ay sonunda Ankara'ya gelecek.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, 18 Nisan'da yapılacak seçimler öncesinde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin tanınmış siyasi stratejistlerini Türkiye'ye getirme kararı aldı.

  Çiller, ABD Başkanı Bill Clinton'un 1996 yılındaki seçim kampanyasının kilit stratejistlerinden Robert Squire ve İngiliz Başbakan Tony Blair'in danışmanı John Banks'la seçim çalışmaları için anlaştı. Squire ve Banks Ankara'da Çiller'le çalışacak. Çiller'in Londra gezisinde Banks'la görüştüğü belirtildi.

  Çiller, New York'ta yaşayan Squire'ı telefonla arayarak, seçimlerde kendisine destek olması için danışmanlık teklif etti. Sguire, Ocak ayı sonunda Ankara'ya gelebileceğini bildirdi. Çiller, Squire'la anlaştığını, geçen haftaki Başkanlık Divanı toplantısında kurmaylarına açıkladı. Sguire'ın 1994-1995 yılları arasında da kendisine yardımcı olduğunu vurgulayan Çiller, ‘‘Squire, seçim çalışmalarında partimize yardımcı olacak’’ dedi. Squire, Çiller'in perde arkasındaki kilit kurmayları olarak tanınan danışmanları Dr. Mümtazer Türköne, Hüseyin Kocabıyık ve Şükrü Karaca ile çalışacak.

  Hürriyet'e bilgi veren bir DYP Genel İdare Kurulu üyesi, ‘‘Squire'ın uzun süre Ankara'da kalacağını zannediyoruz. Bilkent'te ve Celal Bayar Köşkü'nde Çiller'le başbaşa görüşmeler yaparak, seçim stratejilerini saptayacak. Squire'ın parası DYP kasasından ödenecek. Ne kadar para alacağını bilmiyoruz’’ dedi.

  ABD'de yönettiği seçim kampanyalarını genellikle ‘olumsuz kampanya’ stratejisine dayandıran ve bu ekolün önde gelen isimlerinden biri olarak tanınan Squire'ın çizgisinin, Çiller' 18 Nisan öncesindeki stratejisine ne ölçüde yansıyacağı şimdilik bilinmiyor. Squire, 1995 seçiminden önce de Çiller'in siyasi stratejistliğini yapmış ve ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a keskin bir üslupla saldırmasında büyük rol oynamıştı. Çiller'in Squire'a ödemeleri hangi kaynaktan yaptığı, TBMM'de verilen bazı soru önergelerine konu olmuştu.

  Çiller'in ABD'li eski danışmanı Jay Kriegel'le bağını da sürdürdüğü belirtiliyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı