Gündem Haberleri

  Danimarka, Türk siyasetçiyi konuşuyor

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  11.09.2012 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da geçtiğimiz hafta istifa eden iktidar ortağı Sosyalist Halk Parti Genel Başkanı Villy Sövndahl'ın yerine Türk asıllı Milletvekili Özlem Çekiç'in genel başkanlığa aday olabileceği yorumları yapılıyor.

  Danimarka'nın en büyük televizyon kanalı TV 2'nin politika yorumcusu Henrik Qvortrup, Sosyalist Halk Parti'de genel başkanlığa en güçlü aday olarak gösterilen İda Auken'in aday olmayacağını açıklaması üzerine, Çekiç'in genel başkanlığa aday olabileceğini ve aday olması durumunda da seçilebileceğini söyledi.

  Çekiç'in parti tabanından büyük destek aldığına dikkat çeken Henrik Qvortrup İda Auken'in yerine Mette Touborg'un aday olacağı konusundaki söylentilere de bir cevap vererek „Mette Touborg parti içinde İda Auken ile aynı kanatta. Oysa ben şu anda partide belki de eski Genel Başkan ve yönetimi çok eleştiren kanattan bir başkan adayı gösterileceğini sanıyorum. O da Özlem Çekiç olabilir. Çünkü Özlem Çekiç, parti yönetimine ters düştüğü için, sözcülük ve komisyon başkanlıkları görevleri elinden alındı. Şu anda kaybedecek bir şeyi olmadığı için genel başkan adayı olursa kimse şaşırmasın“ dedi.

  ÇEKİÇ TAKİPTE

  Çekiç ise şu anda aday olup olmama konusunda bir şey söylemek istemediğini ve gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirterek, önümüzdeki günlerde başkan adaylarının belli olacağını söyledi. Çekiç'in adaylık konusunda nabız yokladığı belirtildi. 

  Çekiç, iktidar ortağı partisinin muhalefetteki Liberal Parti ile vergi reformu konusunda anlaşmasına karşı çıkmış, anlaşmanın fakir ve işsizlere zarar vereceğini öne sürerek, ekim ayında yapılacak oylamada hayır oyu vereceğini söylemişti. Çekiç bu tavrı ile parti yönetimine karşı durduğu için 4 konuda sözcülüğü ve Parlamento Sosyal Komisyon başkanlığı elinden alınmıştı. Çekiç'in aday olması durumunda, parti tabanından yeterli desteği alacağı ancak partinin mevcut milletvekillerinden yeterince destek alamayacağı konuşuluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı