Gündem Haberleri

  Danimarka, Malezya'dan 'karikatür' yardımı istedi

  KUALA LUMPUR/CEZAYİR (A.A)
  12.02.2006 - 13:24 | Son Güncelleme:

  Danimarka, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dönem başkanlığını yürüten Malezya'dan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler nedeniyle çıkan krizin aşılması için yardım talep etti.

  Malezya gazetesi The Star'daki haberde, Malezya Dışişleri Bakanı Seyid Hamid Albar'ın verdiği demeçte, Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in kendisini telefonla aradığını söylediği belirtildi.

  Habere göre Albar, “Möller bana Malezya'nın işbirliğini istemek için telefon etti ve (Danimarkalıların) İslam'a saygılı olduklarını ve hiçbir zaman Müslümanların duygularını incitmek niyetinde olmadıklarını belirtti” dedi.
  Haberde, Malezyalı Bakan'ın, Möller'in “durumun, Müslümanlarla Müslüman olmayanları bölerek kontrol edilemez bir hale dönüşmesini engellemek için Malezya'nın yardım edebileceğini umduğunu” söylediği belirtildi.

  CEZAYİR

  Bu arada, Cezayir'de sıkıntı yaratan karikatürleri yayımlayan iki haftalık derginin müdürlerinin dün gözaltına alındığı bildirildi.

  Basındaki haberlerde, Arapça yayımlanan Essefir dergisi müdürü Berkan Buderbala ile Panorama dergisi müdürü Kemal Bussad'ın gözaltına alındığı ve İletişim Bakanlığı'nın şikayeti üzerine bu iki gazetenin yayınının askıya alındığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı