Gündem Haberleri

  Danimarka: İran, Suriye ve Endonezya ile ilişkiyi kesmedik

  KOPENHAG (A.A)
  13.02.2006 - 08:33 | Son Güncelleme:

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere yoğun tepki gösteren İran, Suriye ve Endonezya'daki büyükelçilik çalışanlarının geri çekilmesinin, bu ülkelerle diplomatik ilişkileri kestikleri anlamına gelmeyeceğini söyledi.

  Karikatürlerin ilk olarak Danimarka'daki bir gazetede yayımlanması nedeniyle özür dilemesi talep edilen, ancak ifade özgürlüğünü gerekçe göstererek geri adım atmayan Rasmussen, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, büyükelçilik çalışanlarının, güvenlik önlemlerinin alınması çerçevesinde geri çekildiklerini belirtti.

  “Diplomatik ilişkileri kesmedik. Benim ülkem, köprüleri yakmak değil, inşa etmek gerektiğine inanıyor” diyen Rasmussen, olaydan üzüntü duyduğunu, ancak bağımsız bir gazetenin eyleminden ne hükümetinin, ne de Danimarka halkının sorumlu tutulabileceğini kaydetti.

  Rasmussen, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın tezine de destek vererek, İran ile Suriye'yi kışkırtıcılıkla suçladı.
  Danimarka Başbakanı, “Rice'ın önemli bir noktaya değindiğini düşünüyorum. Bence, Suriye ve İran gibi bazı ülkelerin durumu, kendi lehlerine çevirmek ve problemlerinin gözardı edilebilmesini sağlamak için fırsat olarak gördükleri açık” şeklinde konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı