Gündem Haberleri

  Danimarka gazetesi özür diledi

  (a.a.)
  30.01.2006 - 23:32 | Son Güncelleme:

  Danimarka gazetesi, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlamasından ötürü özür diledi.

  Jyllands-Posten's gazetesinin genel yayın yönetmeni Carsten Juste, gazetenin internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, karikatürlerin, Danimarka yasasının ihlali olmadığını, ancak şüphesiz birçok Müslümanı rahatsız ettiğini belirterek, bu durumdan ötürü özür dilediklerini belirtti.

  RASMUSSEN

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen de karikatürlerin yayınlanmasını şahsen kınadığını söyledi.
  Rasmussen, Danimarka'nın TV2 televizyonuna yaptığı açıklamada, ”Dini inançlara kişisel olarak saygı duyduğunu” belirterek, “Ben hiçbir şekilde Hz. Muhammed'i, Hz. İsa'yı ya da benzeri bir kişiyi, başkalarının onurunu kıracak şekilde tasvir etmezdim” dedi.

  Danimarka'da basın özgürlüğü olduğunu belirten Rasmussen, medya kuruluşlarının özgür ve bağımsız olduğunu, hangi karikatürleri yayınlayacaklarına kendilerinin karar verdiğini söyledi.

  “Basın kuruluşlarının yazı işlerini arayarak, neyi yayınlamaları gerektiğini söyleyemem” diyen Rasmussen, hükümetin bu talihsiz olaya çare bulmak için elinden geleni yapacağını belirtti.

  Danimarka ve Norveç basınında, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanması, Müslüman dünyasında tepkiyle karşılanmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı