Gündem Haberleri

  Danimarka: Editörlerinin tercihlerinden ötürü özür dilemeyiz

  KOPENHAG(ANKA)
  06.02.2006 - 15:11 | Son Güncelleme:

  Karikatür krizi nedeniyle dünyanın dikkatinin çevrildiği Danimarka’da Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Danimarka Hükümeti’nin "gazete editörlerinin tercihlerinden ötürü özür dileyecek bir pozisyonda olmadığı" belirtildi.

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde konu ile ilgili Danimarka Hükümeti’nin görüşlerinin yansıtıldığı bir "soru-cevap" metnine yer verildi.

  Metinde, Danimarka Hükümeti’nin karikatürler nedeniyle özür dileyip dilemeyeceği sorusuna, "Danimarka Hükümeti bağımsız bir gazetenin editörlerinin seçimleri için özür dileyecek bir pozisyonda değildir. Bu, Danimarka anayasasına ve ifade özgürlüğüne en temel anlamıyla karşıt bir durum olur. Ancak Danimarka Başbakanı devlet televizyonunda başkalarınını inançlarına saygılı olduğunu ve kişisel olarak karikatürleri tasvip etmediğini belirtmiştir" yanıtı verildi.

  KARİKATÜRLER NEDENİYLE CEZA GELEBİLİR

  Öte yandan Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Danimarka yasalarının ayrımcı ifadeleri yasakladığı belirtilerek bunu ihlal edenlerin mahkeme önüne çıkarılabileceği belirtildi.

  Sitede yayınlanan bazı ilginç sorulara verilen yanıtlar ise şu şekilde yer aldı:

  "- Danimarka Kuran’ı yeniden yazacak mı?
  - Danimarka Hükümeti İslam’ı dünyanın en büyük dinlerinden biri kabul eder ve hiçbir Danimarkalı yetkili bu tür saygısız bir projeye katılmaz.
  - Danimarka’da Kuran yakılacak mı?
  - Cep telefonu mesajları üzerinden yayılan bu tür dedikodulara karşı Danimarka polisi göstericileri uyararak bu tür eylemlerin suç olduğu ve hapis cezası ile sonuçlanabileceği uyarısında bulundu."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı