GeriGündem Danimarka Dışişleri Bakanı: Rasmussen özür diledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka Dışişleri Bakanı: Rasmussen özür diledi

Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, başkent Kopenhag'da karikatür krizini ele almak üzere kordiplomatik üyeleriyle bir araya gelmeye hazırlanan Başbakan Anders Fogh Rasmussen'in özür dilemeyeceğini açıkladı.

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayımlayan ilk gazete olan muhafazakar Jyllands-Posten'in haberine göre Möller, ”Özürlerimizi sunmayacağız. Ancak karşılıklı saygı ve hoşgörüyü destekleyen bir toplum olduğumuzun altını çizmek bizim için önem taşıyor” dedi.

Habere göre Möller, kordiplomatikle yapılacak toplantıda hükümetin dinler aleyhine eylemleri kınadığını, ancak ifade özgürlüğüne müdahale etmenin hükümetin işi olmadığını tekrarlayacağını belirtti. Rasmussen'in, sokak gösterileri, ürün boykotları, tehditlerle ifade bulan krizi aşabilmek amacıyla toplam 71 büyükelçiyi davet ettiği, bunlardan sadece ikisinin geleceğini şu ana kadar teyit etmediği belirtiliyor.

Krizin patlak vermesinin ardından Rasmussen ile görüşmek isteyen, ancak randevu alamayan 11 Müslüman ülke büyükelçisinin de toplantıya katılmasının beklendiği de ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle