Gündem Haberleri

  Danimarka’dan sınıra kontrol

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz günlerde Türk işçi ve işadamlarına vizeyi kaldıracağı yolunda söylentiler çıkan Danimarka dün tam tersine sınırlarda yeniden kontrollere başlanacağını açıkladı.

  Merkez sağ azınlık hükümetini dışarıdan destekleyen aşırı sağcıların bastırmasıyla benimsenen düzenlemeye göre, en geç 2 hafta içinde, Schengen dahilinde olmalarına rağmen Almanya ve İsveç sınırlarına daimi gümrük kontrol memurları yerleştirecek.
  Maliye Bakanı Claus Hjort Frederiksen, Almanya ve İsveç sınırlarına gümrük memurlarının yanı sıra kaçakçılığın önlenmesi amacıyla teknik ekipmanın da yerleştirileceğini söyledi. Schengen uygulamasının dışına çıkmayacaklarını vurgulayan Frederiksen “amaçlarının artan suçluluğun önüne geçmek olduğunu” kaydetti. Ancak Avrupa Komisyonu’nun sözcülerinden Pia Ahrenkilde karardan rahatsız olduklarını ve konuyla ilgili olarak Danimarkalı yetkililerden açıklama isteyeceklerini duyurdu.
  “Organize suç ve yasadışı göçle mücadele” amacıyla alınan kararın, Brüksel’de AB ülkelerinin Schengen bölgesinde sınır kontrollerini konuşacağı toplantıdan bir gün önce alınması dikkat çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı