Gündem Haberleri

  Dalyan Kanalı’nı taşıtla aşmak için sallı çözüm

  Hürriyet Haber
  12.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne turizm cenneti Dalyan’da uzun süredir ulaşım sorunu yaşanıyor. Sorunun temeli şurada yatıyor: 12 kilometre uzunluğunda ve 20- 80 metre genişliğindeki Dalyan Kanalı’nın üzerine çevrecilerin tepkisi nedeniyle köprü yapılamıyor.

  Dolayısıyla otomobille kanalın karşı tarafına geçmek için 100 kilometre yol kat edilmesi gerekiyor. Bu da ambulansların ulaşımında veya orman yangınlarına müdahalede yetersiz kalınmasına sebep oluyor. Ortaca Belediye Başkanı Salih Özdemir soruna ilginç bir çözüm önerdi. Kanala arabalı vapur tarzında, birkaç aracın karşıya taşınabileceği küçük motorlu bir sal sistemi kurulmalı!

  Özdemir şöyle diyor: "Şu an Dalyan’a giden turizm yolu bir çıkmaz sokaktır. Dalyan Belediyesi’nin hemen çalışma başlatması gerekir. Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Marmaris’ten başlayıp Aksaz üzerinden Dalyan, Gökbel, Aşı Koyu ve Sarıgerme’den Dalaman’a bağlanacak ’Turizm Sahil Yolu’ projesinin hazırlandı ancak Küçükkaraağaç ile Marmaris arasındaki bölgeye Aksaz Deniz Üst Komutanlığı’nın gelmesi üzerine projen askıya alındı.

  Birkaç yıl önce ise siyasilerin de girişimleriyle Dalyan Kanalı üzerine köprü yapılması gündeme geldi ama bu da çevrecilerin tepkisine neden oldu. İtirazlar üzerine Özel Çevre Koruma Kurumu’nun (ÖÇK) köprü projesini iptal etti." Özdemir, sal sisteminin kanalın doğal dengesini bozmadan ve görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde son derece estetik bir şekilde düzenlenebileceğini söylüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı