Gündem Haberleri

  Dallas'ın meleği Türk hemşire

  Kasım CİNDEMİR/ WASHINGTON
  22.01.2002 - 02:06 | Son Güncelleme:

  13 yıldır ABD'de yaşayan Türk hemşire kimsesizlere yardımlarıyla dikkat çekince ‘‘Dallas'ın meleği’’ diye dergilere konu oldu.

  Türkiye'de büyük bir hastanede başhemşire olarak çalışırken, 1989'da ABD'ye göç eden ve 10 yıldır Teksas Eyaleti'nin Dallas Kenti'nde yaşayan Şaduman Gürbüz, pek çok sosyal faaliyete katıldı. Gürbüz, evsizler için bağış topladı, muhtaç çocuklara oyuncak alınması için kampanya yürüttü.

  Aktif isimlerden biri

  Türkiye'deki depremzedeler için de para toplayan Şaduman Gürbüz'e, ‘‘Today's Dallas’’ dergisi de geniş yer verdi. Dergi, Teksas'taki Türk-Amerikan toplumunun aktif isimlerinden olan Şaduman Gürbüz'ü muhtaçlara yönelik faaliyetleri nedeniyle, ‘‘Dallas'ın melekleri’’ arasında gösterdi.

  Parayla ölçülemez

  Evli ve iki çocuk annesi olan Gürbüz, insanlara yardımı ailesinden öğrendiğini söyledi ve muhtaç insanların acısını yüreğinde hissettiğini belirtti. Gürbüz, ‘‘Gönüllü olarak yapılan bu faaliyetlerin paha biçilmez bir karşılığı var. Bunu parayla ölçmek mümkün değil’’ dedi.

  Evsizlere şiş kebap partisi verdi

  Şaduman Gürbüz ‘‘Dallas'ın evsizlerine şiş kebap’’ kampanyasını da gerçekleştiren kişi. Gürbüz, ‘‘Dallas'ın en merkezi yerine ızgaraları koyduk ve evsizleri doyurduk. Hayatlarında böyle birşey görmemişlerdi. Uzun kuyruklar oluştu’’ dedi.

  Yahudi Cemaati’nden ödül aldı

  Dallas'ta üç yıl önce başlayan ve her yıl düzenlenen Türk Festivali'nin de mimarı olan Gürbüz'e, Türk depremzedelere yardım çalışmalarından dolayı Amerikan-Yahudi Derneği ‘‘Woman of Spirit’’ ödülünü verdi. Ödül, eşitlik ve sosyal adalet için çalışan kadınlara veriliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı