Gündem Haberleri

  Dalgasını geçiyor

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhteşem yeşil örtüsüyle dillere destan olan Fırtına Vadisi'ne baraj yapılmasına Orman Bakanı Taranoğlu'ndan komik bir destek geldi. Taranoğlu, yeşili mahvedecek diye Türkiye'yi ayağa kaldıran proje sayesinde bitki örtüsünün daha da zenginleşeceğini söyledi.

  Çevrecilerin tepkisini çeken ve kamuoyunda tartışma yaratan Fırtına Vadisi projesine, Orman Bakanı Ersin Taranoğlu'ndan komik bir açıklama geldi. Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Fırtına Vadisi'ndeki hidroelektrik santral yapımını savunurken, baraj suyunun sağlay acağı rutubet ile bitki örtüsünün daha da zenginleşeceğini iddia etti.

  Taranoğlu, CHP Milletvekili Mustafa Kul'un soru önergesini yanıtlarken, Fırtına Vadisi'nde inşaat çalışmaları süren Dilek-Güroluk Hidroelektrik Santralı projesinin bir bölümünün Kaçkar Dağları milli park sahasında kaldığını kabul etti.

  Proje dahilinde yapılacak tünelin yerin 150 metre altından geçtiğini belirten Taranoğlu, ÇED raporunda gerekli önlemlerin alındığını iddia etti ve şu bilgileri verdi:

  ‘‘Hala Deresi yamaçlarının bitki örtüsünden arındırılması sözkonusu değildir. Sadece izne konu edilen yerlerdeki 7.45 HA alanda bitki örtüsü kaldırılacaktır. Barajın emniyeti açısından su üstündeki bitki örtüsüne dokunulmayacağından dolayı bilakis baraj suyunun sağlayacağı rutubet ile baraj havzası bitki örtüsünün daha zenginleşeceği düşünülmektedir. Bu durumda erozyon ve heyelan tehlikesi oluşmayacaktır.’’

  KESİLİP, SATILACAKLAR

  Santral inşaatı sırasında 3 adet tünel yaklaşım yolu ve 2 adet regülatör inşa edileceğini, ağaçların regülatör ve yol inşaatında kesileceğini bildiren Taranoğlu, kesilecek ağaçların damgalandığını ve piyasada satılacağını belirtti.

  Taranoğlu, kesilmesi için toplam 485 adet ağacın damgalandığını, diğer alanlarda ise tahmini 500 adet daha ağaç damgalanacağını açıkladı.

  Ağaç ve toprak dostlarına plaket

  Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, 1998 yılının ağaç, orman ve toprak dostlarını belirleyerek teşekkür plaketi ile ödüllendirdi. Dernek, ağaç, orman ve toprakların korunmasına sıra dışı katkılarda bulunan kişi ve kuruluşlar arasında yaptığı değerlendirme sonucunda, Çelik Gülersoy, Ahmet Tarhan ve İdil Özsöyler'i ‘Ağaç, Orman ve Toprak Dostu’ ilan etti.

  Bitki örtüsü barajla daha da zenginleşecekmiş

  Tanrıvergisi bir güzelliğe sahip Fırtına Vadisi muhteşem yeşil örtüsüyle tanınıyor. Çok düşük oranda elektrik üretecek baraj yapılırsa endemik bitki türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak, ağaçlar kesilecek, erezyon başlayacak. Kamuoyunun duyduğu hassasiyeti duymayan ve bu muhteşem vadiyi herkesten önce savunması gereken Orman Bakanı Ersin Taranoğlu'nun, savunulacak yanı olmayan barajı savunması çevrecilerin büyük tepkisini çekti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı