GeriGündem Dalgaların götürdüğü Senem aranıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalgaların götürdüğü Senem aranıyor

Dalgaların götürdüğü Senem aranıyor
refid:13601045 ilişkili resim dosyası

Rize'nin Fındıklı ilçesinde dalganın denize sürüklemesi sonucu kaybolan üniversite öğrencisini arama çalışmalarına, yeniden başladı.

Olay önceki gece saat 22.00 sıralarında Fındıklı'nın Merkez Mahallesi'nde bulunan 30 metre uzunluğundaki iskelede meydana geldi. Rize Üniversitesi Fındıklı Meslek Yüksekokulu öğrencileri Senem Kasap, Çiğdem Çelik, Mehmet Öztel, Berşay Yiğit, Emre Öztaş, Ahmet Yılmaz, Mustafa Düz ve Esme Korkmaz, gezinti yapmak için kaldıkları yurttan çıktı. 3'ü kız 8 genç, yürürken bir iskelenin üzerine çıkıp denizi seyretmek istedi. Bu sırada büyük bir dalganın iskeleye vurması sonucunda Büro Yönetimi Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Senem Kasap, denize düştü. Mehmet Öztel ise son anda iskele üzerindeki babaya tutunarak denize düşmekten kurtuldu.

15 DAKİKA SU ÜZERİNDE KALMIŞ

Fındıklı Kaymakamı Hakan Alkan'ın açıklamaları ise acı gerçeği gözler önüne serdi. Alkan, olay gecesi hava şartlarının çok kötü olduğunu hatırlattı ve “O gece büyük bir dalga geldi ve Senem'i aldı. İki öğrenci de aynı tehlikeyi atlattı ancak diğer arkadaşları onları tutmayı başardı. Çok kötü hava şartları vardı ve dalgalar çok yüksekti. Buna rağmen Senem, 15 dakika süreyle su üzerinde gözüktü. Olayı duyar duymaz Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdik. Ancak hava koşulları daha da kötüleşince Senem su üzerinde görünmez oldu. Olay gecesi ve bir gün sonra kıyıdan tarama çalışması yapabildik. Bugün hava düzelince dalgıçlarla su altından da arama başlattık” dedi.

Kaymakam Alkan, o gece denizin durumu nedeniyle iskeleye inmenin çok riskli olduğunu da hatırlatarak, “Üniversite gençliği biraz heyecanlı. O şartlar altına iskeleye çıkmamaları gerekiyordu. İlk kar yağdığı için sahilde yürümek istemişler. Ama tehlikeli şekilde iskeleye inmişler. Artık yapacak bir şey yok. O gece iskelede olan diğer çocukların psikolojileri çok bozulmuş durumda. Doktor vasıtasıyla psikolojik destek vererek yurtta bekletiyoruz” diye konuştu. Alkan, iskelenin etrafında güvenlik bariyeri olmamasıyla ilgili olarak ise “İlçede liman olmadığı dönemde, çok eskiden yapılmış bir iskele. Daha sonra oltayla balık avlamak için kullanılmış. Çevrede bariyer olmaması da bu olaya neden olmuş olabilir. Ama bundan sonra güvenlik önlemi alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘SON DERSTE HEP DENİZE BAKTI’

Senem Kasap'ın sınıftaki en yakın arkadaşı Gül Yıldırım ise gözyaşları içinde arama çalışmalarını izledi. Gül Yıldırım, Senem'in cuma günü askerden dönen ağabeyini görmek için Samsun'a gittiğini belirterek, “Çok sakin ve sessiz bir kişilikti. Kimseye zararı yoktu. En son Samsun'a ağabeyini görmek için gitti. Gitmeden önce görüşmüştük. Hatta cuma günkü son derste sürekli denize bakıyordu. ‘Bir sıkıntın mı var, niye dalgın dalgın denize bakıyorsun?’ diye sordum. O da bana, ‘Sıkıntım yok sadece bakıyorum’ diye cevap verdi. Böyle bir olay olduğuna inanamıyorum, çok üzgünüm” dedi.

Senem Kasap'ın arkadaşı Volkan Erdem ise “Çok severdim. Çok neşeli bir insandı. Büyük üzüntü yaşıyoruz” diye konuştu.

ARAMALAR SÜRÜYOR

Bu arada Senem Kasap'ı arama çalışmaları bu sabah hava şartlarının düzelmesinin ardından yeniden başlatıldı. Rize Emniyet Müdürlüğü Deniz Şubesi'nde görevli 4 balık adamın zemini tarayarak yaptığı arama çalışmalarına Trabzon Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı bir bot da denizden destek verdi. Ayrıca polis ve sivil savunma ekipleri de kıyı taramasına yeniden başladı. Arama çalışmalarını bir çoğu öğrenci olan yaklaşık 150 kişi kıyıdan takip etti.

Senem Kasap'ın dün Samsun'dan gelen anne, baba ve kardeşi ise Derepazarı'ndaki evlerinden çıkmadı. Kasap ailesi adına Senem Kasap'ın dayı ve amcaları arama çalışmalarını izledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle