GeriGündem Dalay Lama'dan karikatür krizine yorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalay Lama'dan karikatür krizine yorum

Tibet'in ve dünyadaki milyonlarca Budist'in ruhani lideri Dalay Lama, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler nedeniyle meydana gelen bazı şiddet eylemlerinin, tüm Müslüman toplumuna mal edilemeyeceğini belirterek, “Müslüman kardeşlerime, şiddetin doğru bir tavır olmadığını söylüyorum” dedi.

Bazı İsrailli kuruluşların daveti üzerine İsrail'e gelen Dalay Lama, Kudüs'te, Konrad Adenauer Vakfı'nda yaptığı konuşmada, Müslümanların birçok ahlaki değerlere sahip olduğunu kaydetti.

Müslümanların tüm insanlığa saygı duyduğunu, tüm yaratılanlara saygılı olduğunu ifade eden Dalay Lama, bazı Müslüman arkadaşlarının da kendisine, şiddete başvuranların gerçek Müslüman olmadığını söylediklerini kaydetti.
Dalay Lama, karikatür krizinde kimin suçlu olduğu sorusuna, “Bu soruya sessiz kalmak istiyorum” karşılığını verdi.
Filistin'deki seçim sonuçlarıyla ilgili bir soru üzerine Dalay Lama, Hamas'ın seçimler yoluyla büyük bir çoğunluğu sağladığını ifade etti.

“Demokratik bir seçimin sonucuna saygı duymamız gerekir” diyen Dalay Lama, Hamas yönetiminin davranışlarının beklenmesi gerektiğini belirtti.

Şiddetin çözüm yolu olmadığını kaydeden Dalay Lama, Hamas liderlerine seslenerek, “Bu yolla istediklerinizi elde edemezsiniz” dedi.

Dalay Lama, ortaya çıkan yeni gerçeklere göre, taraflar arasında en iyi yolun konuşarak anlaşmak olduğunun altını çizdi.

Çin-Tibet ilişkileri konusunda, “Çin'den bağımsızlık veya ayrılmak peşinde değilim. Tibet'in Çin ile kalmasında büyük yararı var” diyen Dalay Lama, tam özerklik, çevre koruması, kültür ve dilin korunmasına önem verdiklerini ve bunların Çin yasalarıyla sağlanması gerektiğine işaret etti.

Tel Aviv'deki Çin Büyükelçiliği'nin İsrail'e gezisine tepki gösterdiğinin hatırlatılması üzerine Dalay Lama, “Belki kendileri açısından haklılar. Buradaki elçilik mensupları işlerini en iyi şekilde yapıyorlar. Onlarla karşı karşıya gelme fırsatını bulursam, fikirlerini değiştirebilirler” dedi.

Dalay Lama, İsrail'deki 5 günlük ziyareti sırasında İbrani ve Tel Aviv üniversitelerinde konuşmalar yapacak. Filistin'in Batı Şeria'daki kenti Beytüllahim'de de Filistinlilerle bir araya gelecek. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle