Gündem Haberleri

  Dakikası 10 milyon

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cazaevlerine yansıtıcı konulması cep telefonu fiyatlarını fırlattı. Bir cep telefonu 500 milyona satılırken, 1 dakikalık görüşme de 10 milyona yapılıyor.

  Bayrampaşa, Paşakapısı ve Ümraniye Cezaevleri'nin gözetleme kulelerine yerleştirilen yansıtıcılar, nüfuzlu, paralı mahkûmların telefon lüksüne engel olamadı. Mahkûmlar, cep telefonlarıyla dışarıdaki işlerini rahatça görmeye devem ederken, ayrıca para da kazanıyorlar.

  Parayı bastıran alıyor

  Cep telefonu, dakikası 10 milyon liraya görüştürme yaptıran bazı mahkûmlara gelir kaynağı olmaya devam ediyor. 500 milyon lirayı gözden çıkaran herkesin kolaylıkla cep telefonu sahibi olduğu belirtiliyor. Koğuşlarda yapılan aramalarda ele geçirilen telefonlar, TCK'da suç unsuru olmadığı için mahkûmun dışarıdaki bir yakınına soruşturma sonunda geri veriliyor.

  Bir türlü engellenemiyor

  Ele geçen bazı telefonların ise aynı yöntemle defalarca cezaevine sokulduğunun, jandarma yetkililerince tesbit edildiği bildiriliyor. Bir süre önce telefon görüşmelerini engellemek amacıyla Bayrampaşa, Paşakapısı ve Ümraniye cezaevlerinde belli noktalara yansıtıcılar yerleştirilmişti. Devreye giren yansıtıcılar, içeride telefon görüşmesi yapılmasına engel olacaktı. Tutuklular, bir süre yüksek rakamlarla temin ettikleri cep telefonlarıyla görüşme yapamadılar, ancak çözüm bulmakta da gecikmediler.

  Bazı noktalarda etkisiz

  Mahkûmlar, 45 derece açıyla yerleştirilen yansıtıcıların etkisiz kaldıkları noktaları tespit etmeye başladılar. Kısa bir süre sonra görüşmeler bu noktalardan yapılmaya başlandı. Telefonla görüşmekte ısrarcı davranan kimi tutukluların ise yansıtıcıların bulundukları noktalarda da görüşme yapabildikleri anlaşıldı. Bunun için de uzun demir çubukları anten olarak kullanarak yansıtıcıları devre dışı bıraktıkları belirtildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı