Gündem Haberleri

  AK Parti talep etti, mahkeme Nokta’ya yasak getirdi

  İSTANBUL
  21.10.2015 - 22:07 | Son Güncelleme:

  Nokta Dergisi’nin 21. sayısında yayınlanan ve 7 Haziran seçimleri sonrası partinin 15 üst düzey yöneticisinin yaptığı değerlendirme toplantısının tutanakları olduğu iddia edilen ‘AKP Günlükleri’ yazısıyla ilgili mahkeme ihtiyati tedbir yoluyla durdurulması kararı verildi. Kararın derginin ilk nüshasında ve internet sitesinde yayınlanmasına karar verilirken, derginin internet sitesi de mahkeme kararıyla erişime kapatıldı.

  AK Parti Genel Başkanlığı adına Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Avukat Burhanettin Sevencan, Nokta Dergisi’nin 5-11 Ekim 2015 tarihli 21. sayısında ve internet sitesinde yayınlanan ‘AKP Günlükleri’ yazısının gerçek dışı iddia ve ithamlara yer vererek, partinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu öne sürdü. Avukat Sevencan başvurusunda, haberde özellikle öne çıkarılan bir takım ifadelerle müvekkili partinin yaklaşan seçimler öncesinde yıpratılmaya çalışıldığını belirterek, “Ak Parti Sözcüsü ve Genel başkan Yardımcısı Ömer Çelik de 12 Ekim günü konu ile ilgili basın mensuplarının sorusunu cevaplarken haberin baştan aşağı hayal mahsulü olduğunu ifade ettiğini, haberin müvekkili partiye yönelik yürütülen karalama kampanyasının bir parçası olduğunu, yaklaşan seçimler öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin vatandaşlar nezdinde sahip olduğu itibarın zedelenmeye, hüsn-ü kabulün gölgelenmeye, partinin hak etmediği bir konuma düşünülmeye çalışıldığını. Bu tür haberlerin devamı halinde daha büyük tehlike ve mahsurların doğabileceğini” ifade etti. Başvuruda işin aciliyetinin açıkça ortada olduğu öne sürülerek yayının ihtiyati tedbir yoluyla durdurulması istendi.

  AK Parti talep etti, mahkeme Nokta’ya yasak getirdi

   

  13 Ekim günü yapılan başvuruyu aynı gün değerlendirerek karar veren Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Bülent Katar, AK Parti’nin talebini yerinde bularak ihtiyati tedbir kararını kabul etti. Kararda, “Nokta dergisinin 21. sayısında ve derginin internet sitesinde yayımına devam edilen ‘AKP Günlükleri’ başlıklı davacı Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yönelik haksız ve hukuka aykırı haberin ve aynı mahiyetteki haksız yayınların, davalı yayın organında ve alıntılanarak diğer yazılı ve görsel medya organlarında yayınlanmasının ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına verilen kararın davalı derginin yazılı ilk nüshasında ve internet sitesinde yayımlanmasına...” denildi.

  “NOKTA’YI YILDARAMAYACAK”

  Karar önceki gün dergi yönetimine teblid edilirken, Nokta Dergisi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
  “Nokta Dergisi’ne yönelik baskılar basın tarihinin görmediği yeni bir boyuta yükseldi. Dağıtımı yapılmamış derginin toplatılması,
  Terörle Mücadele Polisleri eşliğinde yapılan baskın, noktadergisi.com.tr internet adresinin erişime tamamen kapatılması, gibi uygulamalar ‘Erdoğan’lı selfie’ kapağının yayınlandığı 18. sayıda yaşanılan hukuksuzluklardı.

  Nokta’nın “AKP Günlükleri” dosyasının bulunduğu 21. ve “AKP Günlükleri-2” dosyasının bulunduğu 22. sayıda ise basın tarihine geçecek yeni bir uygulamayla karşılaşıldı:

  ÖNLEYİCİ SANSÜR

  Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi, “AKP Günlükleri dosyalarının yayımının durdurulması, gelecek sayılarda bu ve buna benzer yayınların yapılamaması” içerikli bir ihtiyati tedbir kararı aldı.

  AKP Avukatları, Adliye Görevlileri eşliğinde Nokta’nın ofisine gelerek, dosyaların yayınını fiilen durdurup, gelecek sayılarda benzer haberler yayınlanamayacağına ilişkin mahkeme kararını tebliğ ettiler. 20 Ekim akşam saatlerinde ise “noktadergisi.org” adresi erişime tamamen engellendi. Kanun maddesi, ilgili haber ya da yazının linkinin engellenebileceğini belirtirken, Sulh Ceza Hakimleri açıkça suç işleyerek sitenin tamamının erişimini engellediler.

  Hiçbir toplatma kararı olmadan, Nokta’nın çok satıldığı Bakırköy, Beşiktaş gibi bölgelerde polis memurları Nokta dergilerini bayilerden toplamaktadır.
  Nokta, bu açık hırsızlık suçu işleyen Emniyet görevlileri, yetkisini aşarak Nokta’nın web adresini tamamen erişime durduran hakimler, TİB ve BTK yetkilerine yönelik ulusal ve uluslararası mahkemelerinde ağır tazminat ve ceza davaları açtı ve açmaya devam edecek.
  Nokta, yayın çizgisinden asla taviz vermeyecek, bu tip ‘beyaz Toros’ uygulamaları Nokta’yı yıldıramayacaktır.”

   

  Etiketler: yasak , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı