Gündem Haberleri

  Daha fazla yaşlanamadı

  Hürriyet Haber
  03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan asıllı, 1957 doğumlu Usame bin Ladin, yaşlılığını göremeden saklandığı evde can verdi.

  FBI, son fotoğraflarının en az 10 yıllık olması nedeniyle, El Kaide liderinin arananlar listesindeki fotoğrafını sürekli, bilgisayar ortamında yaşlandırarak yayınlıyordu. Son yaşlandırılmış fotoğrafında sakalları beyazlayan ve kilo aldığı tahmin edilen bin Ladin, ölünceye kadar ABD ile savaşacağı ve bir kurşun ile öleceğini söylemişti.
  Milyarder bir aileden
  - Bin Ladin, 10 Mart 1957’de milyarder bir ailenin çocuğu olarak Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da doğdu. Babası Suudi Kraliyet Ailesi’ne yakın zengin bir işadamı olan Muhammed bin Ladin. Annesi ise Muhammed bin Ladin’in 10. karısı olan Hamida al-Attas. Anne-babası, doğumundan kısa süre sonra boşandı. Annesi daha sonra Muhammed al-Attas ile evlendi. Usame bin Ladin de yeni evlerinde dört üvey kardeşi ile büyüdü.
  - Suudi Arabistan’da katı bir Vahhabi anlayışı ile yetiştirildi. Ancak elitlerin gittiği seküler bir okula gönderildi. Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme okudu. Üniversitede dine merak saldı. Cihad ve Kuran üzerine yoğunlaştı.
  - 1974’te 17 yaşındayken ilk evliliğini yaptı. 2002’ye gelindiğinde ise toplam 4 evlilik yapmış ve bazı kaynaklara göre 25-26 bazı kaynaklara göre 12-24 çocuğu olmuştu. Babası 1967’de Amerikalı pilotun inerken yaptığı hata sonucu bir uçak kazasında öldü. Üvey kardeşi Salem bin Ladin de 1988’de bu sefer Teksas’ta yine bir uçak kazasında hayatını kaybetti.
  - 1979’da üniversiteden ayrıldı ve Sovyet işgaline karşı Afganistan’ı savunmak için Abdullah Azzam’a katıldı. Bir süre Peşaver’de yaşadı. 1984’te Azzam ile birlikte Mekteb-i Hadamat’ı kurdu ve Arap ülkelerinden Afgan Savaşı’na para, silah ve savaşçı toplayan ilk organizasyonunu yarattı. Afganistan’da kamplar kurdu.
  - 1988’da Azzam’dan ayrıldı. Çünkü Azzam, Arap mücahitlerin ayrı gruplar olarak kalmalarına itiraz etmiş, Afgan güçleriyle olmalarını istemişti. Anlaşmazlık yüzünden aynı yıl El Kaide’yi kurdu. Sovyetler yenilince 1990’da Suudi Arabistan’a bir kahraman olarak döndü. Aynı yıl 1. Körfez krizi patladı. Suudi Arabistan Kralı Fahd ile buluştu ve Irak’a karşı savaşçılarıyla ülkeyi korumayı teklif etti. Ancak kral teklifi reddetti ve Amerikan askerlerini istedi. Ve Bin Ladin de Suudi Arabistan Yönetimi ile de orada ipleri kopardı.
  Taliban hayranı
  - Şeriata inandı. Taliban lideri Molla Ömer yönetimindeki Afganistan’ın Müslüman dünyasındaki tek gerçek İslami ülke olduğunu savundu. Amerikan askerleri Suudi Arabistan toprağına ayak basınca Batı’yı hedef aldı. 1990’da New Jersey’de bir eve yapılan FBI baskınında bir El Kaide üyesinde ilk defa New York gökdelenlerine saldırı hedefleyen planlara ulaşıldı. 1992’de de ilk saldırısını gerçekleştirdi. Yemen’in Aden kentin de Gold Mihor Otel’i bombalattı. İki kişi öldü.
  - Sudan’a geçti ve orada örgütlendi. Cezayir, Mısır ve Afganistan’da örgütüne yeni üyeler kazandırdı. Başka terörist aktivitelere fon sağladıktan sonra 1998’de Ayman El Zevahiri ile ortak bir fetva yayınlayıp Amerikalılara saldırı emri verdi. 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki ABD Elçilikleri’ne düzenlenen, saldırıların sorumlusu olduğu belirlenip FBI’ın “En çok arananlar” listesine sokuldu.
  - 11 Eylül 2001’de de 3 bin kişinin öldüğü İkiz Kuleler ve Pentagon saldırısını gerçekleştirdi. 2004’te saldırıları resmen üstlendi. 11 Eylül’ün hemen ardından başına 25 milyon dolar ödül kondu./images/100/0x0/55eb1b9af018fbb8f8ab91da

  O fotoğraf photoshop

  PAKİSTAN televizyon kanallarının, “İşte Usame bin Ladin’in cesedi” diye yayınladığı, tüm dünyada büyük heyecan yaratan fotoğraf sahte çıktı. Tüm internet sitelerinin kullandığı Ladin’in kanlar içindeki cesedini gösteren fotoğraf, 29 Nisan 2009’te Ortadoğu internet gazetesi “themedialine.org”un yayınladığı sahte fotoğrafın ta kendisi. Sahte ceset fotoğrafıyla Bin Ladin’in 1998’te çektirdiği fotoğraftaki ağız ve yüz ifadesi aynı. Fotoğrafların açısı ve çözünürlüğü de dikkat çekici biçimde birbirlerine benziyor.

  DÜNYA BU FOTOĞRAFI TARTIŞIYOR / WEB TV

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı